Zakupy w Chinach

„Potrzebujesz kurtkę? Potrzebujesz koszulek?” możesz dostać wszystko na bazarach w Chinach: buty, ubrania od tradycyjnych chińskich kostiumów po sportowe, perły, jedwab, pałeczki, porcelanę, pamiątki, kurtki narciarskie, książki, płyty DVD. Możesz to wszystko dostać na Jedwabnych Bazarach (Silk Markets) zlokalizowanych w Pekinie w dzielnicy Xiushui Jie lub na bazarze Yashow w rozrywkowej dzielnicy Sanlitun, gdzie na kilku piętrach straganów znajdują się stoiska oferujące dobrze znane, ale nie koniecznie oryginalne wyroby znanych marek lub przypominające znane marki. Każdy zakup jest przygodą: pozbywanie się natrętnych sprzedawców, poszukiwanie pasujących ubrań, mierzenie spodni pomiędzy tłumami, uważanie aby nie zgubić orientacji i oczywiście targowanie się o cenę.

Zakupy w Chinach – nowe doświadczenie.

Swobodna przechadzka przez pasaż handlowy wolnym krokiem to rzecz raczej rzadka w chińskich centrach handlowych. Bardziej prawdopodobnym jest spędzenie kilku godzin w tych ogromnych centrach handlowych i nabawienie się bolących od chodzenie nóg ponieważ droga przez piętra ze straganami zabiera wiele czasu z powodu mnóstwa przystanków, a pokusa aby coś kupić jest po prostu za duża.

Chiny są społeczeństwem handlowców. Za wyjątkiem supermarketów, państwowych firm i restauracji, możesz negocjować cenę wszędzie i robienie tego jest jak najbardziej zalecane ponieważ początkowe ceny są bardzo wysokie, szczególnie dla turystów.

Jakkolwiek należy posiadać jakieś zdolności negocjacyjne jeżeli nie chce się zapłacić za dużo. Przyjazne nastawienie, nie pozwolenie sobie na dominacje, dawanie sprzedawcy do zrozumienia bycie zainteresowanym produktem i naleganie na zaoferowanie odpowiedniej ceny.

Generalnie powinno się zacząć negocjacje od 1/4 ceny początkowej. Ogólnie rzecz biorąc należy pozostać stanowczym i nie powinno się zniechęcić przez argumenty jak: „to niemożliwe, ta cena jest za wysoka” lub „żartujesz” – w porównaniu do cen w Europie cena okazyjna jest prawie zawsze gwarantowana.

Każdy zakup to przygoda ponieważ nigdy nie wiesz z góry czy zostanie Ci zaoferowana uczciwa cena. Poza klasycznymi targowiskami i wielkimi centrami handlowymi jak Golden Resources Shopping Mall w północno-zachodnim Pekinie jest kilka miejsc gdzie sprzedaje się oryginalne wyroby. Wiele z nich znajdziesz na pekińskiej ulicy Wanfujing gdzie znajdują się centra handlowe i butiki gdzie ciągle jest możliwym grzebanie w ofercie i zachwycanie się kameralnymi wystawami sklepowymi.

2 komentarze Zakupy w Chinach

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.