Historia Szanghaju

Według wielu źródeł Szanghaj był tylko mała wioską rybacką aż do pierwszej wojny o opium w 1842 roku. Jak na tamte czasy Szanghaj był dużym miastem. Nazwa miasta została po raz pierwszy wspomniana w X wieku naszej ery. W XVI wieku miał już mury broniące miasto przed piratami. Znaczenia miasta jako miasta portowego wzrastało powoli. W połowie XVII wieku Szanghaj miał 200 000 mieszkańców.

Rozwój międzynarodowego znaczenia miasta rozpoczął się późno, w połowie XIX wieku po wojnach o opium i przez wpływy europejskie. Miasto zostało rozbudowane przez wgląd na handel jedwabiem, herbatą i opium. Szanghaj stał się ucieleśnieniem grzechu i korupcji z niezliczonymi miejsca do palenia opium, kasynami i domami publicznymi. Rozwinęły się dzielnice gdzie obcokrajowcy mogli żyć nie zwracając uwagi na chiński świat i chińskie prawo. Nawet dzisiaj można odwiedzić byłą Francuską Dzielnicę i podziwiać wpływ europejskiej kultury.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku Szanghaj był znany jako miejsce narodzin wielu unowocześnień wynalezionych przez wykształconych Chińczyków, którzy zainteresowali się zachodnimi pomysłami. Szanghaj był także miejsce powstania Ruchu 30-tego Maja co spowodowało powstanie reputacji miasta jako miejsca, gdzie dochodzi do wielu przedsięwzięć modernizacyjnych i gdzie powstaje wiele krytycznych ruchów rządu.

Założenie Partii komunistycznej w Szanghaju było wielkim punktem zwrotnym w chińskiej historii. Wśród założycieli był Mao Zedong mimo że nie odgrywał ważnej roli w tamtych czasach.

Ogromny wpływ europejski i palarnie opium zniknęły po 1949 po okupacji przez Armię Wyzwolenia Ludu. Pozycja miasta jako gospodarczej metropolii podupadła bardziej niż kiedykolwiek w czasie Rewolucji Kulturowej i samoizolacji Chin od świata w latach siedemdziesiątych.

Szanghaj odzyskał swoją potęgę gospodarczą po wprowadzeniu reform i otwartej polityce prowadzonej przez Deng Xiaoping po śmierci Mao. Od lata dziewięćdziesiątych Szanghaj rozwinął się w centrum gospodarcze Chin zajmując miejsce innych miast jak Guangzhou (Kanton) i Hong Kong.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.