Świątynia Shaolin

Mówi się, że Świątynia Shaolin jest “Świątynią Numerem jeden pod Niebem”. Świątynia symbolizuje początek chińskiego buddyzmu zen i sztuk walki. Świątynia położona jest w pięknej scenerii, otoczonej górami i roślinnością. Oferuje wiele fascynujących miejsc kulturowych jak Sala Niebiańskich Królów (Tianwangdian), Las Pagód, Jaskinia Dharma i Sala Mahavira (Daxiongbaodian) i Centrum Treningowe Sztuk Walki.
Na szczycie Sali Shanmen jest tablica podpisana przez Cesarza Kangxi (1622-1723) podczas dynastii Qing (1644-1911). Dwa lwy, które są umieszczone przy schodach Sali zostały wyrzeźbione w dynastii Ming (1368-1644) za bramą, po obu stronach holu na kamiennych stelach, zostały pokryte inskrypcjami. Hol Niebiańskich Królów jest strzeżony przez dwie figury, które reprezentują Vajra będących strażą przyboczną. Figury czterech Niebiańskich Królów można znaleźć wewnątrz holu. Czterech niebiańskich królów było odpowiedzialnych za pomaganie przeżywającym trudności i nie mających szczęścia, kontrolując ludzkie zachowanie błogosławiąc im. W sali Mahayira odbywały się ważne uroczystości i odmawiano modlitwy. W tej sali można również znaleźć kilka figur Buddy i kamiennych lwów.

Las Pagód jest w rzeczywistości cmentarzem wybitnych mnichów, którzy byli chowani tam przez lata.Zawiera 240 grobowców, które zostały zbudowane w dynastii Tang, Song, Jin, Yuan, Ming i Qing (618-1911 n.e.) i jest największym tego typu lasem w Chinach. Większość nagrobków została wykonana z kamienia i cegieł i ma mniej niż 15 metrów wysokości. Każdy grobowiec posiada wygrawerowane inskrypcje i rok budowy. Obok „Lasu” znajduje się wiele pagód porozrzucanych dookoła Świątyni Shaolin.

W bezpośrednim sąsiedztwie Świątyni Shaolin można znaleźć dwa klasztory. Pierwszy to Klasztor Przodka (Ancestor’s Monastery) a drugi znany jest jako Drugi Klasztor Przodka (Second Ancestor’s Monastery). Pierwszy został zbudowany aby uhonorować dziewięć lat medytacji Ta Mo w jaskini, a drugi jest domem spokojnej starości Huike, drugiego przodka, który amputował swoje ramię aby pokazać swoje oddanie studiowaniu buddyzmu Ta Mo.

Jaskinia Ta Mo również znana jako Dharma Cave jest dosyć znana. Jest ot miejsce gdzie Ta Mo medytował przez dziewięć lat. Pod koniec osiągnął nieśmiertelny stan ducha i stworzył buddyjski Zen. Na ścianach jaskini zostało wyrzeźbionych wiele inskrypcji.

Dzielnica dla przyjezdnych mnichów położona jest na południowym brzegu rzeki Shaoxi naprzeciwko świątyni. Początkowo została wybudowana w 1512 roku, odnowiono w dynastii Qing. Zawaliła się w 1958 a została odbudowana w 1993 roku.

Warunki Centrum Treningowego Shaolin Wushu są perfekcyjne dla ćwiczących Kung Fu a mnisi praktykowali sztuki walki tam przez ponad 1500 lat.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.