Prowincja Hainan

Podstawowe informacje o Hainan

Prowincja Hainan zlokalizowana jest w położonej najdalej na południe części Chin. Prowincja ma wielkości 34 000 km2. Populacja Hainan to około 7,4 mln a stolicą jest Hankou. Centrum Hainan pokryte jest różnymi obszarami górskimi, różnymi rzekami i lasami. Właściwie 50% Haina pokrywają lasy. Obszary przybrzeżne posiadają piękne plaże z czystą wodą, białym piaskiem i drzewami palmowymi.

Hainan jest popularnym turystycznym celem podróży pośród Chińczyków stającym się coraz bardziej popularnym również wśród obcokrajowców. Wielu starszych Chińczyków lubi osiąść w Hainan na emeryturze z powodu klimatu, relaksującej atmosfery i możliwości ucieczki od zanieczyszczonego powietrza występującego w większych chińskich miastach.

Klimat w Hainan

Klimat w Hainan jest jednym z powodów, dla których miejsce to staje się coraz bardziej popularnym celem podróży. Klimat jest monsunowy tropikalny z średnią roczną temperaturą zmieniającą się o 15 stopni. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty a najgorętszymi są lipiec i sierpień. Wielu ludzi podróżuje do Hajnan aby uciec od mroźnej zimy. Północna część Hainan jest najcieplejsza z temperaturami ponad 20 stopni przez więcej niż 20 dni w roku. W Hainan występuje również pora deszczowa trwająca od maja do października. 70% opadów atmosferycznych przychodzi w porze deszczowej.

Mieszkańcy Hainan

Hainan zamieszkuje wiele grup ludzi i jest duże kulturowe zróżnicowanie. Około 80% ludności jest narodowości Han, około 16 narodowości Li. Inne narodowości to Miao i Zhuang jak również inne mniejszości stanowiące mały procent populacji. Każda z tych grup mówi swoim własnym językiem ale większość mówi standardowym mandaryńskim jak drugim językiem. Wielu z młodszej części populacji mówi także po angielsku. Miejscowi są przyjaźni i zapewniają turystą pyszne tradycyjne posiłki jak również typowe przedstawienia ze śpiewami i pokazami tańca.

Gospodarka Hainan

Hainan jest specjalną strefą gospodarczą od 1980 roku. Jednak nie jest częścią polityki gospodarczej Chin. Uprzemysłowienie nie dosięgło jeszcze Hainan. Znajduje się tam tylko kilka fabryk co sprawia, że prowincja jest piękniejsza ponieważ natura została pozostawiona nietknięta. Hajnan posiada wiele bogactw naturalnych jak zwierzęta, rośliny, bogate złoża nafty i naturalnego gazu. Typowe chińskie produkty takie jak: trzcina cukrowa, orzechy ziemne, kokos, kawa, agawa, ananas, owoce morza, drewno jak również plastik są produkowane tutaj. Specjaliści twierdzą, ze kawa z Hainan dorównuje kawie kolumbijskiej.

Atrakcje Hainan

Hainan oferuje wiele różnych atrakcji turystycznych takich jak malowniczy łańcuch górski Baishi, rzekę Wanquan, kurort z gorącymi źródłami Guantang, Qizhishan, narodowy kurort zatoki Yalong, plantacja kokosów Dongjiao i grobowiec Hairui. Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić Hainan zdecydowanie powinieneś znaleźć czas aby odwiedzić kilka z tych atrakcji. Z powodu szybkiego rozwoju przemysłu turystycznego w Hainan wiele atrakcji turystycznych zaczyna pojawiać się wabiąc turystów. Powinno się unikać tych nowych a skupić się na zobaczenie historycznych miejsc.

Grobowiec Hairui

Grobowiec Hairui jest wyjątkowo warty zobaczenia. Mieści się w wiosce Yabin w dzielnicy miasta Haikou Xiuying. Jest kluczowym reliktem kulturalnym w Hainan. Został wybudowany w 1589 roku. Hairui był słynnym urzędnikiem w czasach dynastii Ming, znanym jako nieprzekupny oficer. Nie ważne jak bardzo jego otoczenie było skorumpowane Harui zawsze działał zgodnie z prawem. W końcu za swoją uczciwość skończył w więzieniu. Kiedy umarł jego trumna była przewróciła się. Ludzie wierzyli, że Hairui wybrał to miejsce na swój pochówek. Grobowiec mieści się na peryferiach miasta Haikou i otoczony jest przez piękne drzewa palmowe i posągi. Odwiedzając grobowiec nie tylko można cieszyć się pięknym otoczeniem i ogrodami, można również dowiedzieć się więcej o historii Hairui. Po drodze do grobowca można zobaczyć posągi różnych zwierząt jak owce, konie i lwy. Sam grobowiec otoczony jest przez drzewa kokosowe, sosny i cyprysy.

Plantacja kokosów Dongjiao

Ta wspaniała plantacja położona jest w mieście Wenchang. Miasto Wenchang leży w północno-wschodniej części Hainan. Wielu sławnych polityków urodziło się tutaj a ludzie mieszkający tu są tolerancyjni i serdeczni. Mówi się, że kokosy uprawiane w tym mieście stanowią połowę kokosów w Hainan. Wszystkie specjalności kuchni robione się z orzecha kokosowego. Mówi się również, że każda część drzewa kokosowego jest skarbem. Tylko jedno drzewo może dostarczyć wysokiej jakości mydła, jadalnego oleju z miąższu kokosa, kokosy mogą być użyte do tworzenia pięknych przedmiotów i zapewniają odświeżający i smaczny napój.
Najsłynniejszą plantacją w mieście jest Dongjiao. Na plantacja uprawianych jest około 500 000 tysięcy drzew kokosowych zawierających wiele różnych typów kokosów jak: czerwone, zielone, małe i duże. Spacerowanie po plantacji jest bardzo przyjemne i relaksujące a odpocząć można w małych drewnianych chatkach.

Wizyta w Hainan

Hainan wprowadziła wizy otrzymywane po wylądowaniu dla 21 krajów. Oznacza to, że nie trzeba martwić się o wizę przed rozpoczęciem podróży do Hainan. Wiza jest ważna 15 dni i może być odnowiona jeżeli chce się zostać dłużej. Hainan posiada dwa główne lotniska w Haikou i Sanya. Stamtąd można łatwo dotrzeć do wszystkich miejsc w Hainan za pomocą publicznego transportu. Jednak można tez dotrzeć do Hajnan promem z Guangzhou w prowincji Guangdong. Cała podróż włączając to podróż pociągiem trwa około 12 godzin. Haikou i Sanya są miastami z największą turystyką. Nie ma tam problemu ze znalezieniem hotelu czy kwatery. W innych obszarach może to stanowić problem ponieważ nie ma tam informacji turystycznej w języku angielskim.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.