Muzeum Chińskiej Sztuki Erotycznej w Tongli 同里

Muzeum Chińskiej Antycznej Sztuki Erotycznej / Muzeum Chińskiej Kultury Płci w Tongli同里

9 tysięcy lat historii chińskiej seksualności i kultury w jednym miejscu.
Niemożliwe?
Kto nie wierzy powinien udać się do Tongli 同里, uroczego miasteczka zwanego Wenecją Wschodu, położonego 80 km od Szanghaju上海.

Kto to wymyślił?

Założycielami i osobami zarządzającymi muzeum są prof. Liu Dalin刘达临教授i dr Hu Hongxia胡 红 霞 博士. Profesor wykłada socjologię na Uniwersytecie w Szanghaju, jest autorem ponad stu książek i licznych artykułów; w tym „Seksualnych zachowań we współczesnych Chinach”. Doktor Hu Hongxia zajmuje się tradycyjną medycyną chińską. W muzeum to ona jest odpowiedzialna za rozwój zbiorów.

Chińska antyczna sztuka seksualna na wystawie

Od 2004 roku Muzeum Chińskiej Antycznej Sztuki Erotycznej 中华性文化展览 znajduje się w zabytkowym miasteczku Tongli. Pierwotnie mieściło się w kosmopolitycznym Szanghaju. Jako przyczyny zmiany lokalizacji podaje się nieodpowiedniość tematyki muzealnej – seksualności.

Muzeum powstało na dawnym kampusie szkoły dla młodych dziewcząt. Całość zabudowy składa się z kilku budynków położonych na 4 tys. m2. Same ekspozycje to ponad 1500 eksponatów; wykonanych z gliny, brązu, drewna, porcelany czy jedwabiu. Wystawy podzielono na cztery działy: prehistoria, kobiety i małżeństwo, seks w codziennym życiu i niekonwencjonalne zachowania. Obejrzenie zbiorów to spotkanie z 9 tys. lat historii chińskiej seksualności i kultury.

Zbiory pokazywano m.in. na Tajwanie, w Hong Kongu, Jokohamie, Melbourne, Seulu, Nowym Jorku, Rotterdamie i Berlinie. Dla zainteresowanych tematyką warto wspomnieć, że Muzeum Chińskiej Antycznej Sztuki Erotycznej ma swoje oddziały także w Pudong 浦 东 (Szanghaj上海), Wuhan 武汉 (Prowincja Hubei湖北), Jiu Jiang九江(Prowincja Jangxi江西省), Tong Lu (Prowincja Zhejiang浙江省), Que Jiang New Area (Prowincja Shanxi 山西省), Ren Hua (ProwincjaGuangdong 广东省).

Wielkim atutem muzeum jest jego położenie w prześlicznym miasteczku, a dokładniej mówiąc w centrum starego miasta na wodzie. Dzięki temu goście mają kilka kroków do atrakcji turystycznych, sklepów, restauracji, zabytkowych herbaciarni czy możliwość przejażdżki łodzią.

Tongli – „Wenecja Wschodu”

Tongli wielu osobom może być znane z chińskich filmów historycznych. Tradycyjne budownictwo (domy w stylu Ming), sieć kanałów, brukowane ścieżki oraz czerwone lampiony wiszące wszędzie wokół nas (zwiedzających) wytwarzają niepowtarzalny klimat.

Znajduje się w prowincji Jiangsu, jest jednym z wielu starych miast położonych na wodzie (mówi się o nich także wodne miasta), w południowej części delty rzeki Jangcy. Założone za czasów dynastii Song (dawniej znajdowała się tutaj mała wioska rybacka). Obecnie liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Turyści mogą zobaczyć ponad dwadzieścia ważnych zabytków, przez słynne ogrody (Tusi土司 园, Ming), poprzez liczne muzea, kończąc na zabytkowych domach herbaty.

O Tongli mówi się jako o „Wenecji Wschodu东方威尼斯” – w mieście poprzecinanym przez 15 rzek zbudowano 49 kamiennych mostów łączących 7 wysp. Najpopularniejsze mosty to Taiping (POKÓJ 太平), Jili (SZCZĘŚCIE 吉利) i Changqing (ŚWIĘTO 长清). Uroku temu miejscu dodaje także otoczenie z czterech stron wodą (położone jest nad Jeziorem Taihu太湖).

Do miasta przylgnęła także druga nazwa – „Muzeum chińskich klasycznych budynków” za sprawą zachowanej tradycyjnej zabudowy, której historia sięga ponad 1000 lat wstecz (zabytkowe domy herbaty, ogrody z klasyczną rzeźbą chińską czy świątynie).

To warto zobaczyć!

Muzeum Chińskiej Antycznej Sztuki Erotycznej to na pewno jedno z miejsc godnych odwiedzenia podczas podróży po Chinach, tym bardziej jeśli wybieracie się do Szanghaju (2 godz. drogi do Tongli). Wszyscy, którzy szukają miejsc pełnych uroku, w których tradycja cały czas żyje, na pewno powinni muzeum i miasto Tongli wpisać na listę miejsc, które warto zobaczyć.

Bibliografia:
The China Sex Museum in Tongli: http://www2.hu-berlin.de/sexology/CSM/english.htm

Autor: Alicja Szulborska

同里 Tónglǐ – nazwa miasta
中华性文化展览 zhōng huá xìng wén huà zhǎn lǎn
浦东pǔdōng
武汉 Wǔhàn
九江 Jiǔjiāng
湖北省 hú běi shěng
江西省 jiāng xī shěng
浙江省 zhè jiāng shěng
山西省 shān xī shěng
广东省 guǎng dōng shěng
东方威尼斯 dōng fāng wēi ní sī – Wenecja wschodu
土司园 yuán tǔ sī
太湖 Tài Hú
刘达临教授 Liúdálín jiào shòu – prof. Liu Dalin
胡红霞博士 Húhóngxiá bóshì – dr Hu Hongxia
太平 tài píng – pokój
吉利 jí lì – szczęście
长清 Chongqing – święto

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.