10 najciekawszych miejsc Mongolii Wewnętrznej

Niektórzy mówią, że słońce, świeże powietrze i rozległe tereny są najbardziej potrzebnymi elementami świata dla mieszkańców miast. Na szczęście, Mongolia Wewnętrzna, położona w północnych Chinach, posiada wszystkie te cechy. Oprócz słynnych łąk Buir Hulun, istnieje wiele innych imponujących widokowo i historycznie atrakcji znajdujących się w tym regionie.

Rzućmy okiem na 10 najatrakcyjniejszych miejsc w Mongolii Wewnętrznej.

Geopark Hexigten
Położony w Hexigten Banner, 400 km na północ od Pekinu, park o powierzchni 5000 kilometrów kwadratowych, wyposażony przez naturę w 10 typów krajobrazów geologicznych i morfologicznych, w tym lodowiec, skały granitowe, rzeźby wulkaniczne, murawy, jeziora, rzeki i mokradła. Poza tym, wśród różnych gatunków traw w Mongolii Wewnętrznej można doskonale odpocząć, tym bardziej że to najbliższe trawiaste miejsce od Pekinu. Kiedy przychodzi wiosna, całe połacie kwitnących kwiatów dają przyjezdnym urokliwe widoki.

Grób Zhaojun
Znajduje się na południowym brzegu rzeki Dahei dziewięć kilometrów na południe od miasta Hohhot. Grób Zhaojun, również znany jako zielony grób, należy do Wang Zhaojun, jednego z Czterech Pięknych starożytnych Chin. Ma 33 metry wysokości i 13.000 metrów kwadratowych powierzchni . W 33 r.p.n.e Huhanxie Chanyu, wódz plemienia Xiongnus, zaproponował więzy przyjaźni z dworem Han poprzez małżeństwo. Wówczas to Zhaojun ożenił się z córką Huhanxie, co przyniosło pół wieku pokoju dla dynastii Han i Xiongnus.

Klasztor Wudangzhao
Położony jest w Górach Jihuluntu, 54 km na północ od miasta Baotou. Klasztor Wudangzhao jest jednym z czterech największych tybetańskich świątyń buddyjskich w Chinach, wraz z pałacem Potala w Tybecie, klasztorem Ta’er w Qinghai i Klasztorem Labrang w Gansu. Składa się z sześciu hal opiewanych w pismach buddyjskich, są tam trzy rezydencje Buddy, jedno mauzoleum i wiele cel lamyów. Klasztor prezentuje się niezwykle.

Łąki Hulun Buir
Położone w północno-wschodniej Mongolii Wewnętrznej, łąki Hulun Buir zostały uznane za jedną z trzech tego typu najlepszych muraw w świecie. Murawy te biorą swoją nazwę od jezior Hulun i Buir. Jest to jeden z najlepszych na świecie zachowanych kompleksów łąk, choćby dlatego że oferuje ponad 120 rodzajów pastwisk. Mimo, że każdy sezon pokazuje nam inny piękno tych łąk, krajobraz od maja do sierpnia to okres najpiękniejszy, ponieważ kwitnie wówczas mnóstwo kolorowych kwiatów, przylatują ptaki, a bydło w tym owce rozproszone są wśród traw. Poza tym, przyjezdni mogą korzystać z różnych rodzajów atrakcji jak jazda konna i jazda na wielbłądzie oraz oglądać lokalne wyścigi konne i zapasy mongolskie.

Łąki Huitengxile
Polacy niestety tego nie wiedzą , ale Mongolia Wewnętrzna słynie z wielkich i pięknych łąk. Położone 135 km od stolicy Hohhot, łąki Huitengxile to bardzo zalecane miejsce, gdy się chce zobaczyć bezgraniczne niebo na zielonym stepie. Ma się do dyspozycji morze kwiatów, niezliczoną ilość jezior oraz góry Heishan z ich groteskowo ukształtowanymi zboczami. Okolica oferuje wszystkie rodzaje atrakcji dla gości, w tym jazda konna, strzelanie z łuku i degustacje lokalnych potraw.

Mauzoleum Czyngis Chana
Mauzoleum Czyngis Chana (1162-1227) znajduje się w mieście Ordos. Zbudowano je decyzją rządu Chin w latach 1954/56. Zostało zainscenizowane w tradycyjnym stylu mongolskim. Lecz mauzoleum nie jest prawdziwym miejscem pochówku chana. Z bardzo prostego powodu: jego miejsce pochówku pozostaje tajemnicą. To tylko grobowiec, w którym trumna nie zawiera ciała. Są natomiast ubiory i akcesoria życia codziennego charakterystyczne dla owych czasów. Dla polskiego czytelnika jest istotną informacja, że mongolscy najeźdźcy Chin stali się ich władcami rozpoczynając rządy dynastii Yuan(1271-1368).

Malowidła skalne
Malowidła skalne w górach Yinshan są największym skupiskiem malarstwa i rzeźby na kamieniu- są skarbem Chin- rozrzuconym w centralnej i zachodniej części Mongolii Wewnętrznej. Tematyką rzeźb są głównie: życie codzienne i myślistwo prehistorycznych koczowników. Wśród obrazów skalnych, najliczniejsze są postacie zwierząt, w tym kozy, owce, argali, króliki i lisy. Owe ryciny dają pojęcie o bogatym smaku artystycznym i życiu ludów prehistorycznych zamieszkujących te tereny.

Park leśny Aershan
Park Narodowy Aershan położony jest w południowej części Wielkiego Khingan, wśród gór Te’ermei z najwyższym szczytem Wielkim Khingan o wysokości 1378 metrów, jak również Wielkim Jeziorem Khingan Da’erbin . Poza tym znajduje się tu wiele rzek, jezior i ponad 260 gatunków roślin oraz ponad 60 gatunków ptaków. Poza wyjątkową scenerią, są tu liczne naturalne źródła, które są wykorzystywane jako źródło wody pitnej, a także do kąpieli. To co piszę jest dla polskiego czytelnika oczywiste, ale to nie oznacza, że jest oczywiste dla Mongołów, dla których woda jest skarbem natury. Niezwykle cennym skarbem.

Buddyjska Świątynia Dazhao
Położona w dzielnicy Yuquan miasta Hohhot, stolicy Mongolii Wewnętrznej. Świątynia Dazhao , znana również jako świątynia Hongci lub świątynia Wuliang została zbudowana w 7 roku panowania Wanli (1579). z dynastii Ming (1368-1644). W swoich zbiorach posiada niezwykle rzadką srebrną figurę Siakjamuni, który ma 2,5 m wysokości. Świątynia Dazhao jest wielką atrakcją z powodu swoich imponujących budynków, wspaniałych rzeźb, delikatnych fresków i pięknej kolekcji pism buddyjskich. Dostarcza tym samym cennych informacji do badań nad społeczeństwem, gospodarką i kulturą dawnej Mongolii Wewnętrznej.

Xiangshawan
Znany również jako rezonansowy dźwięk piasku, który otrzymał swoją nazwę od dźwięku który usłyszy się stąpając po piachu pustyni. Znajduje się w środkowej części Dalad miasta Ordos. Tutaj można podziwiać wydmy i uczestniczyć w różnego rodzaju zabawach, takich jak serfing na piasku i jazdy wielbłądem. Stąd jest blisko do Mauzoleum Czyngis-chana i do Grobowca Zhaojun.

Myślę, że ta część osób którym Chiny niekoniecznie muszą się kojarzyć z Wielkim Murem i Zakazanym Miastem, chętnie zobaczy rzeczy i widoki które nie występują gdziekolwiek indziej. A są wyznacznikami miejsca na ziemi o którym już niedługo będzie na świecie głośno.
W niektórych kręgach- już jest.

Autor: Wiesław Pilch

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.