Podróż do Xian

Xian jest także znane jako “Droga na zachód” z powodu swojego położenia w geograficznym centrum Chin.
Generalnie do Xian można się dostać na trzy sposoby:

Samolotem:
Bardzo łatwo dostać się do Xian samolotem, mimo że lotnisko Xianyang jest położone jest 50 km od centrum Xian. Istnieje 5 linii autobusowych dowożących do każdego miejsca w mieście. Każdego dnia odlatują samoloty do 68 chińskich i 10 azjatyckich miast (Japonia, Korea, Malezja, Singapur i Tajlandia).

Autobusem:
Xian jest geograficznym środkiem Chin. Jest to powodem dla którego dworzec autobusów długodystansowych jest jednym z najlepszych w Chinach. Stacja autobusowa położona jest na południowy zachód od kolejowej. Autobusem można dojechać do 18 prowincji, 300 miast i powiatów. Mimo, że jest to tańszy środek transportu niż pociąg czy samolot, jednak jeżeli jest to tylko możliwe lepiej podróżować pociągiem lub samolotem.

Pociągiem:
Xian jest “Drogą na zachód” nie tylko z powodu połączeń lotniczych ale również z powodu linii kolejowych. Xian jest głównym połączeniem pomiędzy Chinami wschodnimi i zachodnimi jak również południowo-zachodnimi i północno-zachodnimi.

Pekin -Xian:
Najszybszy pociąg z Pekinu ze stacji zachodniej (Beijing West Railway station) do Xian zabierze Cie w mniej niż 12 godzin. Pociągi są bardzo czyste i na europejskim standardzie dlatego ceny są również europejskie. Masz do wybory 4 możliwości. Ponieważ będziesz podróżował przez 12 godzin lub więcej zalecane są miejsca “sleeper-ticket”. Wybór jest między dwoma możliwościami hard-sleeper i soft-sleeper. Cena w jedną stronę za Hard sleeper zaczyna się od około 33 euro a soft-sleeper od 51 euro. Należy dodać, że chińskie soft-sleeper są takie same jak europejskie hard-sleepers. Poza tym możesz wybrać soft (30 Euro) lub hard-seater (20 euro).

Miejsca soft-sleeper mieszczą się w czteroosobowej kabinie z łóżkami jedna nad drugim. Każda osoba ma swój własny telewizor i włącznik światła. Jest wystarczająco miejsca na bagaż i wystarczająco cicho aby porozmawiać i odpocząć. Toalety, mimo że nie mają muszli są czyste, znajdują się tam umywalki z gorącą wodą i lustrami. Ponadto w każdym pociągu jest mała restauracja a pracownicy pociągu przechodząc oferują przekąski i napoje. Palenie dozwolone jest tylko w przestrzeni między wagonami.

Stacja kolejowa w Xian położona jest na północny-zachód od murów miasta. Kiedy przyjedziesz do Xian pierwszą rzeczą jaką zobaczysz są mury miasta. Zanim pójdziesz się przejść po murach najpierw zakup bilet powrotny. Kasa biletowa, gdzie można zakupić bilety powrotne do Pekinu, nie mieści się w budynku stacji. Mieści się ona jakieś 100 metrów na prawo od budynku stacji i tam można nabyć bilety.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.