Taksówki

W Pekinie jest ponad 60 000 taksówek. Taksówki są tanim i efektywny środkiem transportu. Tanim jak na kieszeń obcokrajowca, w tym także Polaka. Za podróż do większości miejsc zapłacimy około od 10 do 35 Juanów do daje nam około 16 zł. Jeżeli podróżujemy grupą wychodzi po 4 zł na głowę.

Jest ich tak dużo, że trudno jest zrobić zdjęcie na ulicy bez taksówki. Poza Chińczykami i rowerami są chyba trzecią najbardziej liczną grupą w Pekinie. Aby złapać taksówkę wystarczy czasami tylko podnieść rękę. Zdarzyło mi się, że idąc z grupą studentów jeden z nich wskazał tylko przez podniesienie ręki kierunek gdzie znajduje się restauracja i od razu zatrzymało się 5 taksówek.

Głównym problemem jest oczywiście bariera językowa. Taksówkarze nie mówią po angielsku a bardzo często rozpoznają tylko chińskie pismo. Co prawda zdarzają się kierowcy znający kilka słów np. liczby lub „OK” ale to prawdziwa rzadkość. Zawsze chwaliłem taksówkarzy, którzy znali trochę angielski. Więc jeżeli damy nazwę miejsca napisaną naszymi literami możemy się rozczarować, co mi się zdarzyło. Warto mieć przygotowaną wizytówkę miejsca do którego się udajemy z chińskimi znakami, którą damy kierowcy.

Ceny taksówek

Za samo wejście płacimy 10 Juanów lub 11 jeżeli jest późny wieczór. Po przejechaniu 3 km cena zostaje naliczana za kilometr tj. ok. 2 Juany/km. W obawie przed pozostawienie czegokolwiek w taksówce polecam zabranie ze sobą rachunku. Taki rachunek pomoże w razie pozostawienia czegoś w aucie znaleźć taksówkę.

Wskazówki

Taksówki w kolorze czerwonym są najgorszej jakości i często nie mają klimatyzacji, więc podróżowanie nimi może być uciążliwe szczególnie w lecie.

Każda taksówka posiada licznik. Na nim znajduje się dźwignia służąca do włączania taksometru. Patrząc z zewnątrz dźwignia posiada napis For Hire. Szczególnie w nocy jest dobrze widoczna kiedy taksówka jest pusta. Świeci się na czerwono i ciężko jej nie zauważyć.

Należy pamiętać aby kierowca zawsze opuścił dźwignie taksometru, jeżeli tego nie zrobi należy się o to upomnieć.

Jeżeli kierowca podaje cenę za kurs jeszcze przed odjazdem oznacza to, że chce nas oszukać. Pewnego dnia wracając z lotniska i potrzebowałem taksówki więc podchodzę do czekającego kierowcy a on od razu mówi 300 Juanów. Oczywiście zrezygnowałem i wziąłem inna taksówkę płacąc 80 Juanów za kurs do centrum miasta.

Zawsze płać tyle ile na wyświetlaczu taksometru. Jeżeli go nie widzisz a taksówkarz pokazuje lub napisał cenę niech też pokaże wyświetlacz.

Jeżeli jedziemy z lotniska do centrum należy doliczyć 10 juanów opłaty za autostradę, którą kierowcy pobierają.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.