Metro w Pekinie 北京地铁

Generalnie jest to najprostszy w użyciu przez obcokrajowca środek transportu, ale nie zawsze dowiezie nas tam, gdzie naprawdę byśmy tego chcieli. Na pewno dojedziemy do głównego miejsca Pekinu, Placu Tiananmen. Przyda się podstawowa znajomość angielskiego ponieważ oznaczenia są po chińsku i właśnie po angielsku.

Obecnie istnieje dziewięć linii metra:

 • linia 1/1号线 oznaczona kolorem czerwonym
  Długość: 30,4 km
 • Linia Batong/八通线 oznaczona kolorem czerwonym
  Długość: 18,9 km
 • linia 2/2号线 oznaczona kolorem niebieskim
  Długość: 23,1 km
 • linia 4/4号线 oznaczona kolorem turkusowym
  Długość: 28,2 km
 • linia 5/5号线 oznaczona kolorem fioletowym
  Długość: 27,6 km
 • linia 8/8号线 oznaczona kolorem zielonym
  Długość: 4,5 km
 • linia 10 /10号线 oznaczona kolorem błękitnym
  Długość: 24,7 km
 • linia 13/13号线 oznaczona kolorem żółtym
  Długość: 40,9 km
 • Airport Express 机场快轨 oznaczona kolorem szarym
  Długość: 28,1 km

Beijing_Subway_logo
Przejdź do multimedialnej mapy metra w Pekinie

Pekińskie metro jest chyba najłatwiejszym na świecie metrem. Miałem okazje korzystać z metra np. w Londynie, i jedyne co w pekińskim metrze przeraża, to chińskie znaki. Wystarczy spojrzeć na mapę i od razu widać, że nie ma tam nic trudnego.

Oczywiście na początku wszechobecność chińskich znaków sprawia, że korzystanie z metra jest stresujące, jednak nie sposób się tu zgubić, ponieważ linia niebieska to prostokąt, czerwona to linia prosta a pomarańczowa przypomina beret, który nakrywa linię 2. Należy poświecić trochę czasu, aby przyzwyczaić się do „znaczków” i Chińczyków, ale już po pierwszej przejażdżce metrem ma się pewność, że jest to możliwe. W każdej chwili możemy zmienić pociąg na jadący w przeciwną stronę.

Stacje są monitorowane i obecna jest także ochrona, przynajmniej na stacjach linii niebieskiej i czerwonej. Ochrona zawsze stoi przy krawędzi peronu czekając na pociąg, a tuż przed odjazdem zwraca się w kierunku jazdy pociągu.

Stacje Tiananmen East i West są klimatyzowane. Są to najbardziej reprezentatywne stacje Metra w Pekinie i prowadzą bezpośrednia na Plac Tiananmen. Różnią się od pozostałych jakością wykończenia. Można się w nich schronić przed panującą na zewnątrz ukropem. Ze stacji Tiananmen East wychodzimy tuż obok Bramy Tiananmen. Ze stacji Tiananmen West, oddalonej kawałek od Bramy, będziemy musieli podejść aby znaleźć się na Placu.

Po znalezieniu stacji (które zazwyczaj są dobrze oznaczone, ale mimo to odwiedzającemu Pekin po raz pierwszy będzie trudno się orientować) wchodzimy do budynku a następnie schodami w dół. Osoby opuszczające metro mają łatwiej i mogą wybrać ruchome schody, choć nie zawsze.

北京地铁 bei3jing1di4tie3 – Metro w Pekinie
号 hao4 – numer
线 xian4 – linia
八通线 ba1tong1 xian4 – Linia Batong
机场快轨 ji1chang3 kuai4gui3 – szybka połączenie z lotniskiem

1 comment to Metro w Pekinie 北京地铁

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.