Świątynia Danyue

Bliska lokalizacja na wschód od stacji metra Dongsishitiao spowodowała, że postanowiłem wybrać się do tej właśnie świątyni. Po około 10 minutach marszu stałem już przed świątynią. Mimo że na mapie to tylko kropka ,w rzeczywistości miejsce okazało się być dość dużym kompleksem budynków.

Świątynia Danyue została wybudowana w 1319 za czasów dynastii Yuan (1271-1368). Znajduje się na liście ważnych chronionych narodowych reliktów. Jest największą świątynią Sekty Taoistycznej Zhengyi w północnych Chinach.

Generalnie każda świątynia wygląda podobnie. Rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy i odróżnia tą świątynie od innych jest 76 świętych departamentów a w nich figury bóstw. Kiedyś w świątyni było ponad 3000 tysiące statua a obecnie pozostało około 1000. Czczenie każdego bóstwa odpowiada innemu celowi.
Kamienne Tablice – pochodzą z różnych okresów. W Świątyni Danyue znajduje się największa kolekcja kamiennych tablic w Pekinie. Obecnie pozostało tylko 90 tablic. Najcenniejsza pochodzi z 1329 roku i została stworzona przez Zhao Mengfu jednego z Czterech Kaligrafów dynastii Yuan.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.