Stary Pałac Letni

Stary Płac Letni (Ruins of the Yuanmingyuan) zlokalizowany jest na północny zachód od centrum Pekinu, około 8 km od Placu Tiananmen i na wschód od Pałacu. Ogród mieści się na obszarze 350 hektarów. Zbudowany został w roku 1709 za czasów dynastii Qing (1644-1911). Pałac został splądrowany przez siły anglofrancuskie w 1860 roku, w tym samym czasie ogród został spalony.

Niestety najważniejsze miejsca Pałacu leżą w ruinach. Można jedynie wyobrazić sobie wspaniałość tego miejsca zwiedzając pozostałości. Mimo tego Pałac jest ciągle chętnie odwiedzany przez turystów z każdego zakątka świata. Podczas zwiedzania co jakiś czas rozstawiono drogowskazy, więc ciężko się zgubić.

Na terenie parku znajduje się duże jezioro, po którym możemy popływać łódką uiszczając drobną opłatę. Dwa mniejsze są bogato ozdobione przez rośliny. Można tam karmić ryby, które swoim kontrastującym czerwonym kolorem rzucają się w oczy. Możemy również zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnych chińskich strojach.

Po wejściu na teren ruin Pałacu (wstęp 15 Juanów jeżeli nie zakupiliśmy biletu za 25 Juanów przed wejściem do Parku) po lewej stronie zobaczymy pierwsze pozostałości Pałacu, natomiast po prawej, odrestaurowany pawilon wraz z labiryntem. Według mnie jest to największa atrakcja parku. Aby dostać się do pawilonu najpierw przejść przez labirynt. Nie każdemu się udaje. Oczywiście też miałem z tym problemy, ale skorzystałem z pomocy młodego chińczyka, który był bardzo zadowolony, że mógł mi pomóc. Widziałem też ludzi mających ogromne problemy z przejściem labiryntu. Mimo wszystko każdy miał zawsze uśmiech na twarzy. Niektórzy ułatwiając sobie drogę przechodzili przez niewysoki około 150 centymetrowy mur. Oczywiście niemożliwym jest zgubienie się na dobre.

Następnie udałem się w stronę ruin głównego budynku – Grand Waterworks czyli budynek wodociągowy. Pozostałości wyglądają imponująco. Dookoła pełno Chińczyków robiących sobie zdjęcia na tej niegdyś wspaniałej budowli. Zdjęcie przedstawia właściwy wygląd tego miejsca jak i właściwe ruiny.

Polecam również znajdującą się w bliskim sąsiedztwie wystawę zdjęć prezentujących renowacje parku równych ceremonii odbywających się na tym terenie. Niestety wszystkie opisy są w języku chińskim.
Wstęp to 25 Juanów w tym wejściówka na terenie ruin.

Godziny otwarcia:
07:00 – 17:30 Zima
07:00 – 19:00 Lato

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.