Ceremonia Flagi

Informacje o ceremonii

Wraz z rozwojem turystyki władze 1 maja 1991 zadecydowały, że flaga będzie wciągana na maszt codziennie o świcie. Pierwszego dnia każdego miesiąca wojskowa orkiestra odgrywa hymn narodowy Chin. Obejrzenie na żywo ceremonii jest punktem honoru każdego Chińczyka odwiedzającego Pekin.

Uroczystość jest zawsze oglądana przez ogromną liczbę ludzi. Na minimum godzinę przed samą ceremonią ludzie są już ustawieni i ciężko jest znaleźć miejsce z dobrym widokiem. Wydarzenie to jest bardzo popularne wśród Chińczyków i aby zdobyć dobrą miejscówkę należny przyjść dużo wcześniej lub po prostu pchać się jak Chińczycy.

Sama ceremonia ma miejsce codziennie wczesnym rankiem i wieczorem. Czas rozpoczęcia jest uzależniony od wschodu i zachodu słońca. Maszt znajduję się po drugiej stronie szerokiej alei przecinającej Plac Tiananmnen i naprzeciwko bramy prowadzącej do Zakazanego Miasta. Na czas przejścia przez ulicę żołnierzy ruch uliczny zostaje wstrzymany. Codziennie grupa żołnierzy opuszcza mury Zakazanego Miasta i maszeruje w stronę masztu aby wciągnąć lub zdjąć flagę z masztu. Jak tylko w polu widzenia pojawiają się żołnierze setki aparatów fotograficznych zaczyna błyskać. Zwiniętą flagę na swoim barku wynosi jeden z trzech żołnierzy, którzy przewodniczą 36 żołnierzom maszerującym w 4 kolumnach. Kiedy dotrą do masztu zaczyna się cała ceremonia zgodna z wojskowymi rytuałami. Po jej zakończeniu wojsko wraca do Zakazanego Miasta. Ruch zostaje przywrócony i wszytko wraca do normy.

Ceremonia o świcie.

Każdego pierwszego dnia miesiąca, wcześnie rano ceremonia ma miejsce wraz z udziałem orkiestry wojskowej. Już na godzinę przed ceremonią jest bardzo ciężko o dobre miejsce. Ludzi jest naprawdę dużo i niestety osoby małego wzrostu jeżeli nie przybędą na Plac dużo wcześniej będą miały problemy z oglądnięciem ceremonii.

Ceremonia rozpoczyna się wraz z pierwszymi promieniami słońca. Z Zakazanego Miasta wyruszają żołnierze wraz z orkiestra. Muzyka, która będziemy słyszeć to Hymn Chińskiej Republiki Ludowej, niestety nie jest wyraźnie słyszalny ponieważ instrumenty nie są podłączone do urządzeń nagłaśniających. W momencie pojawienia się w oddali żołnierzy w górę idą wszelkie urządzenia rejestrujące obraz. Wtedy stojąc z tyłu za pierwszymi szeregami ludzi naprawdę ciężko jest cokolwiek zobaczyć.

Na placu cały czas obecna jest policja i wojsko. Na szczęście Chińczycy to przyjaźni ludzie i nigdy nie byłem świadkiem żadnych niebezpiecznym sytuacji na Placu.

Polecam oglądnięcie ceremonii zarówno w godzinach popołudniowych jak i porannych. Mimo, że ciężko jest się zmusić do wstania wcześnie rano i udania się na Plac, na pewno warto szczególnie w pierwszy dzień każdego miesiąca.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.