Plac Tiananmen

Obecnie plac Tiananmen reprezentuje serce stolicy Chin Pekinu. Zajmuje obszar 50 hektarów i jest największym placem na świecie. Plac był dużo mniejszy podczas panowanie chińskich imperatorów i miał kształt litery T na której szerszym końcu znajdowała się brama wejściowa do Zakazanego Miasta – Wrota Niebiańskiego Spokoju, które ciągle strzegą wejścia do Miasta. Ministerstwo Wojny znajdowało się na wschód od Tiananmen a Ministerstwo Spraw Cywilnych na zachód. Każde z tych ciał administracyjnych miało kolumnę wybudowaną naprzeciwko siebie.

W przeszłości Qianmen, południowe wrota Placu Tiananmen które leżą na tym samym południku co Wrota Niebiańskiego Spokoju stanowiły połączenie pomiędzy cesarskim miastem a obszarem zamieszkanym przez zwykłych ludzi, którzy nie wolno było wchodzić na Plac. Po tym jak ostatni chiński cesarz został pokonany przez Kuomintang i zakończyłaś się dynastia Qing w 1911 r. , Plac Tiananmen został otwarty dla społeczeństwa i odtąd zmienił się w miejsce gdzie Lud Chiński manifestował i wyrażał swoje niezadowolenie rządowi lub o rządzie Chin.

Generalnie Plan Tiananmen kojarzy się z kilkoma wydarzeniami, które miały ogromny wpływ na Chińską historię. Na przykład demonstracji 4-tego Maja 1919 roku kiedy to Chiny straciły prawo do niemieckich kolonii w Shandong na rzecz Japonii po II Wojnie Światowej. Studenci i intelektualiści demonstrowali przeciwko Traktatowi Wersalskiemu i żądali demokratyzacji i przyjmowania kultury Zachodu.

Demonstracja na Tianamen w 1919 roku była początkiem chińskiego ruchu nacjonalistycznego i kulturalnej reorientacji. W 1949 roku najbardziej znany przywódca Chin ustanowił Chińską Republikę Ludową (ChRL) publiczności w liczbie 500 000 na Placu Tiananmen. Po 1949 roku wielkie miejskie mury zostały zburzone, aby poszerzyć bulwary i Plac.

Powiększanie Placu zostało ukończone w 1959 roku a dla uczczenia 10-tej rocznicy powstania ChRL, Pekin został ozdobiony przez dziesięć doniosłych gmachów na bazie radzieckiej architektury. Na Placu Tiananmen zostało wybudowanych dwa z nich. Pierwszym jest Muzeum Historii i Rewolucji na wschodniej stronie a po zachodniej stronie znajduje się Wielka Aula Lud (Great Hall of the People), jeden z najbardziej fascynujących budynków w Pekinie ze swoją kolumnadą, portyk i mieniącym się w kolorach zieleni i żółci dachem.

Obecnie w samym środku Placu stoi pomnik w kształcie iglicy. Monument ten przestawia inskrypcje Mao Zedong i Zhou Enlai a także historie chińskiej rewolucji. Mao Zedong jest czczony w mauzoleom na południe od pomnika, na imperialistycznej Północno – Południowej osi.

W 1989 Tiananmen ponownie znalazł się w centrum uwagi, tym razem cały patrzył cały świat. Setki tysięcy chińskich studentów i intelektualiści przebywali na Tiananmen przez kilka dni aby zademonstrować swój oburzenie przeciw nie do wytrzymania warunkom życia w Chinach, niekompetencji i korupcji chińskich przywódców. Żądano demokratyzacji i zmiany przywództwa.

Demonstracja zakończyła się kiedy chiński rząd wysłał oddziały armii i czołgi aby uwolnić Plac. Tysiące ludzi zostało zmasakrowanych. Od tego czasu demonstracje na Tiananmen zostały surowo zakazane.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.