Park Beihai

Park styka się z północno-zachodnim rogiem Zakazanego miasta. Położony w centrum Pekinu. Jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych starożytnych imperialnych ogrodów w Chinach. Posiada ponad tysiącletnią historie.

Park został pierwotnie wybudowany za czasów dynastii Liao (16 – 1125) następnie został wyremontowany i odbudowany za czasów dynastii Jin, Yuan, Ming i Qing (1115 – 1911). Obecny wygląd i organizacja Parku Beihai zawdzięczana jest prowadzonym na szeroka skalę remontów za czasów panowania imperatora Qianlong z dynastii (1644 – 1911). w 1925 roku park został po raz pierwszy otwarty dla zwiedzających, przyciągając setki tysięcy odwiedzających z całego świata.

Beihai Park zajmuję obszar o wielkości 0,7 km2. Na środku sporego jeziora znajduje się wyspa Jade Flowery Islet a na niej wzgórze z Białą Dagobą będąca punktem orientacyjnym Parku Beihai.

White Dagoba – Biała Dagoba

Na szczycie wysepki Jade Flowery Islet została wybudowana w 1651 roku Biała Dagoba. Pierwszy cesarz dynastii Qing Shunzhi zgodnie z sugestią tybetańskiego lamy zgodził się wybudować Dagobę, aby pokazać swoją buddyjską wiarę i pragnienie zjednoczenia wśród różnych chińskich grup etnicznych. Z powodu zniszczeń jakie wyrządziły trzęsienia ziemi Dagobę odbudowywano dwa razy. Obecnie spoczywa na ogromnej kamiennej podstawie. Ma 35,9 metra wysokości i jest przykryta przez dwie przypominające parasole sklepienia z czternastoma wykonanymi z brązu dzwonami wiszącymi dookoła.

Dagoba jest orientacyjnym punktem parku. Z tego miejsca rozciąga się widok na miasto. Polecam szczególnie po zapadnięciu zmroku. Dagoba jest po zmroku oświetlana, a najlepszy widok na nią jest z okolic Okrągłego Miasta kiedy to, wraz z mostem prowadzącym do wyjścia, jest oświetlona.

Parawan Dziewięciu Smoków – Nine-Dragon Screen

Zbudowany w 1756 roku. Długość 27 metrów, wysokość 6,65 metrów, grubość 1,42 metra. Został złożony z 424 siedmiu kolorowych płyt. Znajdują się na nim 9 wielkich, wijących się smoków, a po bokach i na okapie kilkaset mniejszych. W sumie na parawanie znajduje się 635 smoków. Ściana ukazuje technikę i umiejętności chińskich rzemieślników. Mimo upływu 200 lat wszystkie kolory są ciągle jasne, i nic nie odpadło ani nie odłamało się. Bardzo ciekawa konstrukcja i polecam zrobienie sobie zdjęcie przy niej. W pobliżu Parawanu istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia w tradycyjnych chińskich kostiumach. Koszt wypożyczenia to 10 Juanów.

Pięć Smoczych Pawilonów – Five-Dragon Pavilions

Pięć połączonych chińskich altanek znajdujących się na północnym brzegu, naprzeciwko Białej Dagody. Wybudowane w 1602 roku. Zostały wyremontowane kilka razy za czasów dynastii Qing. Na dźwigarach i filarach znajduje się wiele niespotykanych i wyjątkowych rzeźb i malowideł.

Można tam zobaczyć jak Chińczycy relaksują się. Byłem świadkiem jak grupa starszych Chińczyków tańczyła przy chińskiej muzyce, innym razem śpiewali do granej przez siebie muzyki. Niektórzy spali, inni po prostu siedzieli i podziwiali widoki.

Okrągłe Miasto – Circular City

Położone w południowo-zachodnim rogu parku. Powierzchnia około 4500 m2 wraz z okrągłym murem wysokim na 4,6 metry i obwodzie wynoszącym 276 m. Historia sięga roku 1264 roku. Obecnie możemy podziwiać w nim:

 • Chengguang Hall, w którym znajduje się niezwykle cenny posąg Buddy, który ucierpiał w 1900 roku,
 • urnę z 1265 roku używaną do przechowywanie wina o średnicy 1,5 metra, obwodzie 5 metrów, wysokości 0,7 metra, waży 3,5 tony
 • dwudziestometrowe około 800-letnie drzewo.

Godziny otwarcia:

 • 06:30-20:00 (Listopad – Marzec )
 • 06:00-21:00 (Kwiecień , Maj, Wrzesień, Październik)
 • 06:00-22:00 (Czerwiec – Sierpień)

Ceny:

 • Wstęp 20 Juanów (od Kwietnia do Października)
 • 10 Juanów (Listopad – Marzec)
 • Przejażdżka wielką łodzią 5 Juanów
 • Wstęp do Białej Dagoby 10 Juanów
 • Wstęp do Okrągłego Miasta 1 Juan

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.