Niebiańska Świątynia 天坛

Niebiańska Świątynia

Niebiańska Świątynia

Niebiańska Świątynia jest jedną z najpiękniejszych i wysublimowanych budynków w Pekinie. Położona na południe od zakazanego miasta otoczona jest przez rozległy park dając odwiedzającym możliwość spaceru i czucia balansu i harmonii natury.

Niebiańska Świątynia lub Tiantan Gongyuan została wybudowana przez imperatora Yongle z dynastii Ming. Powierzchnia świątyni jest cztery razy większa niż pałacu imperatora. Po jej ukończeniu w 1420 roku, Yongle i następni imperatorzy Chin odwiedzali świątynie wiele razu w ciągu roku aby poradzić się nieba, modlić się o dobre plony a także szukać przebaczenia i odpokutować za grzechu ludu.

Chińczycy zawsze wierzyli, że niebo i ziemia są ze sobą połączone i aby osiągnąć harmonie dla wszystkiego co istnieje na ziemi niebo musi być również harmonijne. Ponieważ świątynia symbolizuje połączenie pomiędzy niebem a ziemią była uważana za świętą i tam chińscy imperatorzy odprawiali ceremonialne rytuały.

Chiński imperator opuszczał swój pałac wraz z orszakiem w kierunku południowym i przekazywał Qiananmen Dajie Imperialnemu Firmamentowi w całkowitej ciszy, każdego roku tuż przed przesileniem zimowym. Nikt poza świtą imperatora nie mógł oglądać tego wydarzenia.

Imperator zostawał i pościł przez jedną noc w Sali Wstrzemięźliwości (the Hall of Abstinence) w zachodniej części świątyni. Następnie boso w kierunku północnym przechodził przez Wrota Modłów o Dobre Plony (Gate of Prayer for Good Harvests) i do Sali Modłów gdzie odbywały się modlitwy i ofiarne rytuały miały miejsce.
Ogród ma sześć wejść prowadzących do najbardziej rytualnych miejsc jak: Okrągły Ołtarz, Imperialny Firmament i Sala Modłów o Plany która została zorganizowana na centralnej północno-wschodniej osi. Sala Modłów leży na trzy warstwowym marmurowym tarasie a jej cztery wewnętrzne filary podtrzymują dach i reprezentują cztery pory roku.

Sala została spalona w 1889 roku i na szczęście odbudowana według oryginalnych szkiców architektonicznych z czasów dynastii Ming tylko rok później. Tereny świątyni zostały uznane za tereny święte i zakazany dla społeczeństwa aż do 1912 roku. Jak wiele charakterystycznych obiektów w Chinach, Niebiańska Świątynia została dodana do listy światowych dziedzictw kulturowych w 1998 roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.