Brama ZhengYangMen

Położenie: południowy koniec Placu Tiananmen. Tuz za Mauzolem Mao Ze Dong.
Najłatwiej dostać się tam metrem Linią Niebieską i wysiąść na stacji Qianmen.

Wstęp to 20 Juanów.

Brama ZhengYangMen składa się z dwóch wież. Zostały wybudowana we wczesnej dynastii Ming a odnowiona w 1989 roku. Otwarta dla publiczności od 1990 roku. Systemu podwójnych bram odgrywał ważną rolę w momencie kiedy wróg zdołał przebić się przez pierwszą bramę, druga ciągle mogła kontynuować obronę. Jest największą dobrze zachowaną bramą w Pekinie.

Po zakupie biletu będziemy musieli przejść przez zabezpieczenia jak na lotnisku czyli wykrywacz metali. Po pozytywnym zaliczeniu testu, którego osobiście nie zaliczyłem tzn. urządzenie zaczęło zaczęło piszczeć. Po czym zostałem z uśmiechem na tworzy mojej i ekipy wpuszczony do środka.

Na początku schodami udajemy się na pierwsze piętro zwiedzania. Po wejściu na górę ukazuje się nam dość duża sala wypełniona głownie zdjęciami ukazującymi historie Bramy od początku dostępności fotografii w Chinach. Poza językiem chińskim opisy są również w języku angielskim i muszę przyznać czytanie ich wciągnęło mnie a historyczne zdjęcia tylko polepszały atmosferę tego miejsca. Przedstawiają stare miasto, ulice, targ i zabudowania mieszkalne.

Na kolejnym piętrze znajdowała się duża liczba okrągłych, wykonanych z metalu przedmiotów. Niektóre miały prawie tysiąc lat co naprawdę robiło wrażenie. Ostatnie piętro to głownie pamiątki i usługi z nimi związane.
Podsumowując, polecam wizytę w Bramie ZhengYangMen, można zobaczyć kawał historii jak i poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Może muzeum nie jest duże ale na pewno warte swojej ceny bardziej niż niektóre świątynie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.