Odkrywamy Chiny z ZS w Pawłosiowie na Podkarpaciu

W dniu 25 maja w ZS w Pawłosiowie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Odkrywamy Chiny”. Patronat medialny nad projektem objął portal echiny.pl, którego twórcą jest Paweł Podgórski. Pan Paweł przed kilkoma laty uczył języka angielskiego w tej szkole, a obecnie pracuje w Chinach. Na jego zaproszenie przebywał w Polsce jego znajomy, współpartner biznesowy. Wówczas zrodził się pomysł promocji kultury i tradycji chińskiej w Polsce. W klasie, która na ten dzień przybrała azjatycki wystrój można było obejrzeć książki, walutę, pamiątki rodem z Chin oraz wystawkę towarów „made in China”. Były wśród nich min. gry, naczynia, zabawki, ubrania. Wielu uczniów zdziwiły towary codziennego użytku wyprodukowane w fabrykach w Chinach. Na innym stoisku wyeksponowano produkty używane w kuchni chińskiej.

Na uroczystej gali nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, w którym sprawdzana była wiedza z biologii, geografii, religii i kultury chińskiej. Nagrodzeni uczniowie otrzymali z rąk Pani dyrektor upominki ufundowane przez Pana Pawła Podgórskiego.

Laureatami konkursu w kategorii szkoły podstawowej zostali:

I miejsce – Natalia Dubiel kl. VIb

II miejsce – Maciej Potoczny kl. VIb

III miejsce – Magdalena Małka kl. VIa

W gimnazjum:

I miejsce – Izabela Celińska kl. II

II miejsce – Wiktoria Tomaszewska kl. III

III miejsce- Gabriela Śliwa kl. III

W tym dniu uczniowie obejrzeli wystawę plakatów wykonanych przez klasę VIb, pokaz slajdów zrobionych przez Pawła Podgórskiego oraz prezentację multimedialną autorstwa Michała Dubiela i Jacka Berezy z kl. V. Dziewczęta z klasy IV i VIa w strojach stylizowanych na chińskie stroje ludowe, którym towarzyszyli chińscy wojownicy Kung-Fu przygotowały „kimonowy pokaz mody” a dziewczyny z klasy III gimnazjum zatańczyły z wachlarzami do tradycyjnej muzyki chińskiej. Prezentację multimedialną przedstawiali uczniowie klasy VIa: Maria Raróg i Jakub Teper. Operatorem sprzętu i fotografem był Sebastian Piątek z III gimnazjum. Szybki kurs zwrotów grzecznościowych w języku chińskim oraz całość programu prowadziła przewodnicząca SU – Aleksandra Tomaszewska.

Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała pomysłodawcom projektu i fundatorom nagród oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Wyraziła nadzieję kontynuowania w przyszłości współpracy szkoły w Pawłosiowie z Panem Pawłem Podgórskim, a przy okazji pobytu w Polsce zaprosiła Pana Pawła do odwiedzenia naszej placówki. Może zaowocuje to zainteresowaniem uczniów językiem chińskim, którego nauka staje się na polskich uczelniach coraz bardziej popularna.

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Pani mgr Krystyna Bereza, nauczycielka przyrody i biologii w Zespole Szkół w Pawłosiowie.

Źródło: http://zspawlosiow.edu.pl/chiny.html

Komentowanie niemożliwe