Peng Liyuan – żona prezydenta Xi Jinpinga

Peng Liyuan

Do tej pory żony chińskich przywódców pozostawały w cieniu swoich mężów. Peng Liyuan, małżonka obecnego chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, do takich kobiet jednak nie należy. Urodzona 20 listopada 1962 roku w niezamożnej rodzinie w prowincji Shandong Peng dzięki ciężkiej pracy i pięknemu sopranowi wzniosła się na sam szczyt. W wieku 18 lat wstąpiła do ChALW (Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej), gdzie została solistką Wojskowego Zespołu Pieśni i Tańca.  Sławę przyniósł jej występ na noworocznej gali w 1982 roku. Tam po raz pierwszy zaśpiewała dla wielkiej publiczności; program skupia ok. 700 tys. widzów. W 2008 roku dla dobra kariery męża usunęła się w cień. Zeszła ze sceny i automatycznie zaprzestała swoich corocznych występów w programie organizowanym w Chiński Księżycowy Nowy Rok.

Żona chińskiego prezydenta wzbudza wielkie zainteresowanie wśród Chińczyków. Dzieje się tak głównie ze względu na jej nieskazitelną urodę i nienaganną prezencję. Nazwana przez kolorową prasę ikoną mody, Pierwsza Dama Chin promuje ubrania chińskich projektantów oraz wpływa na jakość chińskiej produkcji.

Jak każda żona przywódcy, tak i Peng ma za zadanie ocieplać wizerunek swojego męża, a także całej sceny politycznej. Udziela się więc w organizacjach społecznych; w tym od 2011 roku jest ambasadorem dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia ds. walki z gruźlicą i AIDS) . Ponadto wspiera męża w czasie wyjazdów zagranicznych.

Sylwia Majka

Bibliografia:

  1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/9969052/Chinas-first-lady-Peng-Liyuan-a-perfectly-scripted-life.html
  2. http://fashion.telegraph.co.uk/article/TMG9952668/Peng-Liyuan-the-new-first-lady-of-fashion.html
  3. http://www.bbc.com/news/world-asia-china-20321610

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.