Chińska Armia

Wojsko w Chińskiej Republice Ludowej nie jest w ogóle politycznie neutralne jak w liberalnych państwach demokratycznych. Przywódcy armii i partii politycznych są ze sobą ściśle związani. Ten stan trwa od czasów Chińskiej Wojny Domowej sprzed utworzenia ChRL i kiedy Chińska Partia Komunistyczna była, w zasadzie, armią.

Chińska Ludowa Armia Wyzwolenia (PLA) dwa razy uratowała Partię przed kryzysowymi sytuacjami i przywróciła jej monopol na federalną władzę. Po raz pierwszy podczas Rewolucji Kulturowej a drugi raz przez stłumienia Protestów na Placu Tiananmen w 1989 roku. Z jednej strony dowództwo armii jest zintegrowane z Partią w polityczne dowództwo; z drugiej strony Partia kontroluje PLA po przez system organów partii na wszystkich poziomach dowodzenia.

Wysoko postawienie charyzmatyczni przywódcy starają się zapewnić sobie poparcie armii aby utrzymać swoje pozycje w Partii. Jest to ważne dla wielu przywódców takich jak Jiang Zemin, Li Peng, Zhu Rongji i Hu Jintao nie mających wojskowych korzeni, co kiedyś było problemem Den Xiaoping. Był on komisarzem Armii Drugiego Pola podczas Chińskiej Wojny Domowej. Podczas Rewolucji Kulturowej i jego politycznego odrodzenia się, po przejęciu Grupy Czterech Deng Xiaoping był mocno popierany przez wojsko.

Pomimo braku wojskowego doświadczenia, były Prezydent i przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Jiang Zemin był wstanie efektywnie współpracować z PLA między innymi z powodu jego ciągłego popierania zwiększania budżetu, kontaktów z generałami poprzez swoją pracę w Komisji Wojskowej i reorganizacji personelu w korpusie oficerów.

Chińska Armia jako Przedsięwzięcie

Możliwości PLA nie pozostają już tylko ograniczone do polityki; rozwinęła się w znaczące przedsiębiorstwo i czynnik produkcji. Zajmuje się zarówno zwykłymi korporacjami aktywnie zajmującymi się handlem bronią, co po międzynarodowej krytyce spowodowało rozszerzenie operacji na inne sektory i nielegalne korporacje nie zatwierdzone przez wysokiej rangi urzędników, co często prowadzi do nieporozumień w regionalnych administracjach cywilnych. Wynikiem tego jest oderwanie od wojskowego szkolenia, jak również zwiększająca się zła reputacja PLA. Ostatnio rząd skutecznie zaczął kontrolować gospodarcze działalności Armii.

Przykład: Armia Sowiecka

Następny czynnikiem wpływającym na rolę, którą odgrywa Armia jest los Armii Sowieckiej po upadku Związku Radzieckiego. Armia nie zdołała wytrzymać zmian po upadku komunistycznego systemu, byłe struktury rozstały rozwiązane, a kiedyś dumna Armia Czerwona jest tylko cieniem swojej dawnej potęgi. Niezaspokojone potrzeby armii i zaniedbania wojskowego uzbrojenia, korupcja, przestępczość w Armii – te przykłady służą jak ostrzeżenie dla wojskowości w Chinach, która jest całkowicie świadoma, ze siły wojskowe są połączone z ochroną władzy Partii Komunistycznej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.