Podróż do Chin a zdrowie

Szczepienia

Mimo, że w Polsce można się zaszczepić na typowe choroby występujące w Chinach warto odwiedzić lekarza aby poradzić się go w tej sprawie. Wielu lekarzy nie jest pewnych jakie szczepienia są zalecane na taką podróż. Szczególnie sprawdza się to co do Chin z powodu kilku stref klimatycznych. Informacje o szczepieniach można uzyskać w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Leki

Na wycieczkę do Chin przenośna apteczka jest zdecydowanie rozsądnym rozwiązaniem Do typowego podróżnego zaopatrzenia (plaster z opatrunkiem, bandaże, środek przeczyszczający) warto dołączyć środek odstraszający owady na lato i (na południe Chin) środek przeciwko grzybicy oraz filtr przeciwsłoneczny.

Woda pitna

Powinno się być świadomym, że Chiny są ciągle rozwijającym się krajem i mają problemy z jakością wody. Dlatego powinno się unikać wody z kranu. Woda butelkowa powinna być używana nawet do gotowania. Mieszkający w Chinach przez dłuższe okresy mogą zamówić telefonicznie dostarczanie wody mineralnej w dużych butlach.

Jedzenie

Chińska kuchnia słynie ze swojej różnorodności a każdy region ma swój własny styl gotowania. Kiedy jedzenie w Hangzhou jest raczej słodkie i łagodne, bardzo pikantne posiłki w Sichuan mogą doprowadzić do problemów z żołądkiem. Korzystaj z różność tak długo jak możesz ale jeżeli masz delikatny żołądek bądź przygotowany na okres adaptacji. Stan higieny w luksusowych restauracjach i hotelach z pewnością jest na standardzie europejskim ale nie oczekuj tego od niedrogich restauracji a na pewno nie od ulicznych sprzedawców. Szczególnie Ci ostatni sprzedają niskiej jakości warzywa lub mięso, którego spożycie może doprowadzić do biegunki. Wielu podróżujących do Chin zabiera ze sobą swoje własne pałeczki na wypadek gdy jednorazowego użytku nie są dostępne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.