Olimpiada a prawa człowieka

IOC starało się nie czynić praw człowieka i demokratyzacji centralnym punktem selekcji do Igrzyska 2008. stało się tak ponieważ Pekin ma ważnego zwolennika w IOC prezydenta Juan Antonio Samaranch, który nie był zainteresowany sporami w IOC, które postawiły by Pekin w złym świetle.

Pośród członków IOC dominowały dwa nastawienia. Według pierwszego Pekin nie powinien zostać wybranym gospodarzem zanim nie osiągnie pewnego standardu dotyczącego praw człowieka. Drugie mówiło, że wybór Pekinu na gospodarza promowałby rozwój politycznej sytuacji i praw człowieka jeszcze przed Olimpiadą. Dalsza izolacja nie byłaby pomocna według tej opinii.

Inspektorzy IOC którzy odwiedzili Pekin w Lutym 2001 podkreślili na prośbę dziennikarzy, że ocenili tylko zdolności organizacyjne 5 Miast Kandydatów na miejsce Igrzysk 2008 podczas wizytacji. Sprawy dotyczące polityki nie zostały ujęte w ich raporcie.

Spraw praw człowieka w Chinach została użyta jako argument “za” (więcej praw człowieka przez Igrzyska) jak również “przeciw” przyznaniu Olimpiady Pekinowi ( najpierw prawa człowieka a później Olimpiada)
13-tego sierpnia 2001 podczas plenarnego spotkania IOC Pekin został upoważniony do goszczenia Igrzysk Olimpijskich. Podczas gdy ludzie świętowali na ulicach Pekinu, decyzja została skrytykowana organizacje zajmujące się przestrzeganiem praw człowieka, dysydentów i wygnanych Tybetańczyków. Reakcje na tą decyzje mówiły o „historycznej błędnej ocenie” i „nagroda dla skorumpowanego reżimu”. Były również porównania do Olimpiady 1 1936 roku, która została wykorzystana przez propagandę nazistów.
Inni reporterzy powitali z zadowoleniem decyzje o wyborze Pekinu jako Miasta Gospodarza przytaczając przykład Olimpiady 1988 roku w Korei Południowej, która pomogła zakończyć despotyczny, wojskowy reżim i zapoczątkować demokratyzacje. Ma się nadzieje, że Igrzyska nakłonią chiński rząd do pchnięcia do przodu gospodarcze i demokratyczne reformy oparte na zachodnim modelu i do przestrzegania praw człowieka.

Najpierw prawa człowieka później Olimpiada

Prawa człowieka zostały użyte jako argument przez przeciwników jak i zwolenników Olimpiady w Pekinie. Szczególnie przeciwnicy w USA często porównują sytuacje Igrzysk do Olimpiady w Berlinie 1936 i Moskwie w 1980. Istnieje obawa, że chiński rząd wykorzystując Olimpiadę jako propagandowe posunięcie i w ten sposób chce umocnić reżim i sprawić pogorszenie sytuacji praw człowieka. Kalifornijski republikański Kongresman Tom Lantos powiedział:

“Hitler wyniósł ogromne korzyści z Olimpiady w Berlinie 1936 i wiemy co się wydarzyło w następujących latach. Związek Radziecki miał Olimpiadę w 1980 roku a po niej nadeszło 9 lat sowieckiego zahamowania rozwoju. Chciałbym zobaczyć Olimpiadę w Chinach… Kiedy zostanie zaprowadzony porządek z prawami człowieka”.

W szczególności na wniosek Lantos’a Amerykański House of Representatives uchwalił rezolucje, która była przeciwko Olimpiadzie w Pekinie. Głównym argumentem było pogwałcenie praw człowieka przez ChRL. Europejski parlament również uchwalił rezolucje ogłaszającą zgoda dla Pekinu pociąga za sobą zobowiązania co do polepszenie sytuacji praw człowieka.

Pozytywne efekty w sprawie praw człowieka

Nadzieja, że Olimpiada doprowadzi do polepszenia sytuacji praw człowieka w Chinach jest wyrażana przez zwolenników Pekinu. Organizacja „Human Rights Watch” ma nadzieję, że uwaga jaką przyciągną Chiny na skutek Olimpiady pomoże im polepszyć sytuacje praw człowieka.

„Uważamy, ze archiwa praw człowieka w każdym kraju powinny być wzięte pod uwagę przez Komitet Olimpijski przy wyborze miejsca na Olimpiadę 2008 ale nie sprzeciwiamy się przyznaniu Olimpiady Chinom. Mając tysiące ludzi z całego świata w Chinach może skupić uwagę na kraju, stopniu kontroli rządu i na obawach przed politycznymi protestami”.

Organizacje walczące o prawa człowieka mają nadzieję, że podczas prowadzenia igrzysk i z powodu zapewnień Pekinu zezwalających na darmowe sprawozdania z Olimpiady jak również podwyższona czujność zachodniej publiki sprawią, że chiński rząd będzie respektował prawa człowieka.

Prześladowania zwolenników Falungong, dysydentów i przestrzeganie cenzury mogłoby zniszczyć pozytywny obraz jaki chcą stworzyć Chiny. Nadzieje zachodu są podsumowane w następujących komentarzach niemieckiej gazety „Süddeutsche Zeitung”:

„Ważniejszym argumentem jest to, że Olimpiada mogłaby dalej otworzyć kraj i przeszmuglować prawa człowieka. W końcu Pekin będzie w centrum międzynarodowej publiki i dlatego będzie próbował dobrze wypaść”.

Optymistyczne głosy również mają nadzieje, że stabilizacyjne efekt Olimpiady na Sprawę Tajwanu zmniejszył by szansę ataku na Tajwan aż do 2008 roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.