Historia

Jeden biegacz – bez medalu

W 1908 Igrzyska Olimpijskie zostały po raz pierwszy wspomniane w chińskim magazynie. Już w 1922 Wang Zhengting stał się pierwszym chińskim członkiem IOC w 1928 Chiny oddelegowały pierwszego obserwatora na Igrzyska w Amsterdamie. Kiedy pogłoski rozprzestrzeniły się mówiące, że japoński rząd ma w planach uczestniczenie w Igrzyskach w Los Angeles delegacja składająca się z pięciu ludzi – jeden uczestniczący atleta – została zmontowana. Chiński sprinter Liu Changchun wystartował w biegu na 100 i 200 m ale nie zakwalifikował się do finału.

Na jedenastych Igrzyskach w Berlinie wystąpiła drużyna w 69 osobowym składzie ale nie zdołali zdobyć medalu. Następne Igrzyska miały miejsce w Londynie w 1948 ponieważ Olimpiada w 1940 i 1944 zostało odwołane z powodu II Wojny Światowej. Chińska drużyna wzięła udział w Igrzyskach w Londynie w 1948 roku ale nie dostała żadnego wsparcia od rządu i dlatego ledwo mogła sobie pozwolić na podróż do domu.

Olimpiada i Chińska Republika Ludowa

Po utworzeniu Republiki rząd Chin i Tajwan, pod rządami Jiang Kaishek, chciały uczestniczyć w Olimpiadzie jako reprezentanci Chin. W 1952 roku Chińska Republika Ludowa wysłała delegacje 40 ludzi na Igrzyska do Helsinek podczas gdy żaden tajwański atleta nie uczestniczył w zawodach aby zaprotestować przeciwko zaproszeniu Chińskiej Republiki Ludowej.

W 1956 wydarzył się pierwszy poważny bojkot w historii Igrzysk. Kilka zachodnich krajów jak Hiszpania, Holandia czy Szwajcaria nie zgodziły się na uczestnictwo w Igrzyskach z powodu inwazji ZSRR na Węgry u Irak, Liban i Egipt nie wzięły udziały z powodu kryzysu sueskiego, ChRL zbojkotowały Igrzyska z powodu obecności tajwańskich atletów i uznania Narodowego Komitetu olimpijskiego Tajwanu przez IOC.

W 1958 roku ChRL przerwało stosunki z IOC ponieważ Tajwan był uważany jako część Chin a z punktu widzenia ChRL dwa Komitety Olimpijskie na jeden kraj było pogwałceniem Statutu Olimpijskiego. Chiny powróciły na Olimpiadę dopiero w Lake Placid 1980 roku. W 1979 podczas spotkania IOC w Nagoja Komitet Olimpijski ChRL (60 głosów za, 17 przeciw i 2 nieobecnych). Od tego czasu Tajwan uczestniczy w Olimpiadach jako „Chiński Taipei”. W ChRL zostało to uznane za sukces polityki Deng Xiaoping „Jedno państwo, dwa systemy.

Igrzyska w Los Angeles i Seulu

Igrzyska w Los Angeles w 1984 były pierwszymi gdzie obok siebie wystąpili atleci z Tajwanu i Chin. W tych zawodach Chiny zdobyły swój pierwszy złoty medal. Chiński zawodnik Xu Haifeng zdobył pierwsze miejsce w karabinku sportowym mężczyzn. Podczas tych Igrzysk Chiny zdobyły 15 złotych, 8 srebrnych i 9 brązowych medali, uczestniczyło w sumie 225 chińskich zawodników. Podczas zawodów w Seulu w 1988 roku Chiny nie zdołały powtórzyć sukcesu i musiały się zadowolić 5 złotymi, 11 srebrnymi i 12 brązowymi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.