Chińscy olimpijczycy Pekin 2008

Piłka Koszykowa

Yao Ming

Yao Ming urodził się 12 września 1980 w Szanghaju i jest profesjonalnym graczem od 1997 roku. Obydwoje jego rodzice byli bardo wysocy i obydwoje grali dla narodowej reprezentacji Chin. Yao Ming ma 229 cm wzrostu i gra dla Houston Rockets, która pozyskała go w 2002 roku. Mając 17 lat Yao Ming rozegrał swój pierwszy sezon w chińskiej lidze i był to bardzo udany sezon. W następnych latach kontynuował granie w chińskiej lidze a w sezonie 2000/1 stał się MVP roku.

Na Olimpiadzie w 2000 roku w Sydney również został wybrany MVP i od tego czasu coraz więcej klubów zaczęło się nim interesować. W 2002 został pozyskany przez Huston Rockets i opuścił chińską ligę. Mimo, że opuścił rodziną ligę pozostawił ślady w postali czterech różnych rekordów, które jak dotąd nie zostały pobite.

Pierwszy sezon Yao Ming w NBA nie okazał się sukcesem ale zanim się zakończył jego wyniki poprawiły się i od tego czasu rozgrywał już tylko coraz lepsze sezony. W sezonie 2005/2006 z powodu kontuzji chwilę siedział na ławce ale na szczęście szybko doszedł do siebie i zaczął grać tak jak przedtem. Obecnie Yao Ming stał się bardzo ważnym graczem w NBA i trudno sobie wyobrazić NBA bez niego. Z powodu swojej charyzmy i poczucia humoru jest również ulubieńcem fanów.

Yi Jianlian

Yi Jianlian urodził się 24 sierpnia 1987 roku w Shenzhen w prowincji Guangdong. Obecnie gra w Guangdong Southern Tigers. W 2003 roku został wypuszczony artykuł ogłaszający do jako następcę Yao Ming. Ten teks pomógł Yi Jianlian stać znanym na całym świecie. Mówi się, że jest najbardziej utalentowanym młodym graczem od czasów Yao Ming a styl jego gry różni się od znacząco od innych chińskich graczy o tej samej posturze.

Znany jest ze swoich wsadów i bloków. Jego budowa ciała z pewnością jest wystarczająca aby móc grać w NBA ale jego gra ofensywa nie jest została jeszcze wystarczająco rozwinięta. Podczas Olimpiady 2004 grał dla chińskiej drużyny narodowej. Na Olimpiadzie w 2004 roku grał dla narodowej reprezentacji Chin i pokazał swojemu trenerowi jak również publiczności do czego jest zdolny.

Jednak istnieje jeden wielki znak zapytanie unoszący się nad Yi Lianjian a dotyczy on daty urodzenia. Chińska narodowe drużyna został oskarżona o ukrywanie dat urodzeń swoim obiecujących młodych talentów. Mówi się, że podczas meczu w 2004 Yi Jianlian powiedział reporterowi wiadomości, że ma 24 lata, później temu zaprzeczył twierdząc, że nigdy czegoś takiego nie powiedział. Guangdong Southern Tigers potwierdziły, że Yi Jianlian zostanie zwerbowany przez pobór NBA.

Chen Jianghua

Chen Jianghua urodził się 3 marca 1988 lub 1989 roku w prowincji Guangdong. Obecnie gra w drużynie juniorów Guangdong Southern Tigers i jest bacznie obserwowany przez łowców talentów z całego świata. Znany jest ze swojej zwinności i szybkości.

W 2002 roku Chen Jianghua udał się po raz pierwszy do USA wygrywając sponsorowany przez Nike turniej w Szanghaju. Na tym turnieju zrobił wrażenie na widzach będąc wstanie wykonywać wsady w tak młodym wieku.

Przy końcu 2003 roku pojawił się artykuł wspominającym o nim w magazynie TIMES. Po tej publikacji zyskał światowe uznanie. W 2006 został wybrany przez do grania w narodowej drużynie at FIBA World Championships. Jednak data jego urodzin jest wątpliwa tak jak i innych chińskich młodych talentów.

Piłka Nożna

Dong Fangzhuo

Dong Fangzhuo urodził się 23 stycznia 1985 w Dailan. Obecnie gra dla Antwerpii będąc wypożyczonym temu zespołowi przez Manchester United. Po wygaśnięciu kontraktu natychmiast wraca do Manchester United. W 2004 został pozyskany przez Manchester United i stał sie pierwszym chińskim graczem w angielskiej drużynie.

Koszt transferu za Dong Fangzhuo jest jak na razie najwyższą najwyższą stawkę zapłaconą za chińskiego gracza. Aby dostać pozwolenie na pracę za granicą Dong Fangzhuo musi regularnie grać dla chińskiej narodowej drużyny. W sezonie 2005/2006 dla Antwerpii Dong Fangzhuo zdobył 17 bramek i stał się królem strzelców w swojej drużynie jak i lidze.

Wang Dalei

Wang Dalei urodził się 10 stycznia 1989 roku w Dailan.obecnie gra jako bramkarz dla Shanghai Lianchen Zobon jak i dla drużyny narodowej Chin. W lecie 2006 został zaproszony na treningi Inter Milan. Wang Dalei’giem przez ostatnie kilka lat interesowało się wiele europejskich klubów i prawdopodobnie wkrótce trafi do jednego z nich. Znany jest z niebywałego refleksu i jego zdolności zaangażowania się w grę.

Gao Lin

Gao Lin urodził się 14 lutego 1986 w Szanghaju. Od 2003 gra w Shanghai Shenhua a od 2005 również w drużynie narodowej. Jednakże ostatnio Gao Lin zaangażował się w bójkę w czasie towarzyskiego meczu przeciwko drugoligowej drużynie Queens Park Rangers. CFA może zabronić mu wzięcia udziału w Olimpiadzie. Po tym wydarzeniu Gao Lin wrócił do domu razem sześcioma innymi graczami. Ciągle oczekuje decyzji CFA.

Lekkoatletyka

Liu Xiang
Liu Xiang urodził się 12 Lipca 1983 roku w Szanghaju. Jego profesjonalna kariera rozpoczęła się od zwycięstwa na IAAF Grand Prix w Luizjanie. Od tego czasu Liu Xiang zakwalifikował się do finału Olimpiady dwa razy, ale dwa razy został pokonany przez swojego idola Allen Johson.

W Maju 2004 roku w czasie Wyścigu IAAF w Japonii Liu Xiang zdołał w końcu wyprzedzić swojego idola i wygrać uzyskując najlepszy czas Azji. W 2004 w Atenach zdobył swój pierwszy złoty medal uzyskując czas 12.91 sekund. W 2005 otrzymał nagrodę dla najlepszego nowego zawodnika roku. W 2006 Liu Xiang zdołał ustanowił nowy światowy rekord w dyscyplinie 110 metrów przez płotki, który ciągle jest w jego posiadaniu. Liu Xiang będzie bronił złotego medalu z 2004 roku a wielu Chińczyków pokłada w nim wielkie nadzieje.

Strzelectwo

Shan Zhang

Na Olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku Shan Zhang 24 latka z Nanchong w prowincji Sichuan reprezentowała Chiny w skeet, gdzie brali udział zarówno mężczyźni i kobiety. Zhang spowodowała sensacje kończąc pierwsza i stając się pierwszą kobietą, która wygrała mieszana konkurencję strzelniczą.

Międzynarodowa Unia Strzelectwa po Igrzyskach w Barcelonie zabroniła kobietom występowania przeciwko mężczyznom. Kobiety nie mogły również brać udziału w skeet na Olimpiadzie w 1996 roku więc Zhang nie mogła bronić swojego tytułu. Oddzielna konkurencja w skeet kobiet została dodana do programu Olimpiady w Sydney w 2000 roku. Zhang wzięła w niej udział i uplasowała się na ósmym miejscu.

Łyżwiarstwo

Yang Yang

Przez pierwsze pięć lat (od 9 do 13 roku) życia swojej kariery na krótkim torze od Yang Yang trenowała sama ponieważ żaden z lokalnych klubów łyżwiarskich nie uważał jej za wartą trenowania. Zanim osiągnęła wiek 16 lat wystartowała w Olimpiadzie w Lillehammer w 1994.

Dostała się do finału 1000 m i zajęła piąte miejsce. Na olimpiadzie w Nagano w 1998 roku w każdej z trzech konkurencji na krótkim torze zdobyła srebrny medal. W Sal Lake City w 2002 Yang została zdyskwalifikowana z konkurencji na 1500 m ale doszła do siebie i zdobyła następne srebro w swojej karierze tym razem w sztafecie a następnie brąz w konkurencji na 1000 m.

Tenis Stołowy

Yaping Deng

Największą przeszkoda w karierze Yaping Deng nie byli jej przeciwnicy ale jej wzrost. Kiedy miała 9 lat wygrała prowincjonalne zawody juniorów ale nie została przyjęta do drużyny prowincji ponieważ byłą za niska.

W 1988 roku kiedy miała 13 lat. Deng wygrała narodowe mistrzostwa ale odmówione jej miejsca w narodowej drużynie ponieważ była za niska. W końcu kadra trenerska reprezentacji poddała się i 1989 roku Deng mając tylko 16 lat wspólnie z Qiao Hong zdobyły tytuł mistrzyń świata dwójek.

Po osiągnięciu 149 cm wzrostu w 1991 Deng pokonała Bun-hui z Korei Północnej. Na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 Deng i Qiao zdobyły medal w dwójkach. W finale pokonały koleżanki z drużyny Chen Zihe i Gao Jun 21-13, 14-21, 21-14, 21-19. Dwa dni później obydwie zawodniczki spotkały się w finale jedynek.

Deng wygrała łatwo dwa pierwsze sety 21-6 i 21-8. Następnie Qiao udało się wygrać trzeciego seta a w czwartym prowadziła 19-17, wtedy Deng odzyskała kontrolę i wygrała 23-21 zdobywając drugi złoty medal. Deng i Qiao szczęśliwie obroniły swój tytuł w dwójkach w 1996 ale nie obyło się bez trudności.

W ćwierćfinałach musiały stawić czoło zawodniczką Chen Jing (była chińska zawodniczka) i Chen Chiu-Tan z chińskiego Taipei. Zawodniczki Chen wygrały pierwszego seta ale Den i Qiao wygrały dwa następne. W czwartej grze Chen i Chen wygrały 24-22. Piąty set należał do Deng i Qiao, które zdobyły dwa ostatnie punkty w ten sposób zwyciężając 23-21.

Tenis

Li Na

Li Na urodziła się 26 lutego 1982 roku w Wuhan, prowincja Hubei. Została zawodową tenisistką w 1999 roku i wygrała pierwsze cztery turnieje ITF, w których uczestniczyła. W 2000 roku z racji dobrych wyników w zawodach ITF zdołała wspiąć się na 136 miejsce światowego rankingu.

Przed końcem 2002 roku Li Na zdobyła jedenaście tytułów ITF ale wtedy zaprzestała grania na około 25 miesięcy. Wróciła do gry na 2004 miejscu w rankingu. Po swoim powrocie wygrała 25 gier z rzędu bez porażki i wygrała następne trzy zawodu ITF. Powód przerwy nie jest znany ale pojawiły się spekulacje, że stało się tak z powodu jej stanu zdrowia lub ponieważ chciała studiować na Uniwersytecie.

W 2004 roku rozegrała dwa ważne mecze i w końcu zdołała zakwalifikować się do dwóch turniejów WTA, z których wygrała jedną. Li Na jest pierwszą osobą pochodzącą z Chin, która wygrała zawody WTA. To zwycięstwo pomogło jej znaleźć się na 80 miejscu w pierwszej setce w światowym rankingu.

Rok 2005 był bardzo pomyślny dla Li Na. Skoncentrowała się głównie na turniejach WTA. Przed końcem kwietnia zdołała znaleźć się w następnym finale WTA ale przegrała. Pomimo przegranej wspaniałe wyniki pomogły Li Na dostać się na 33 miejsce w światowych rankingach. Po tym doznała kontuzji i nie mogła grać przez trzy miesiące co sprawiło, że spadła na miejsce 56.

w styczniu 2006 Li Na przegrała w pierwszej rundzie Australian Open i spadła na pozycję 71. jednak w następnych meczach osiągnęła bardzo dobre wyniki, stałe poprawiać aż w końcu weszła na 30 pozycje – najwyższe miejsce w światowych rankingach zdobyte jak na razie przez Chińczyka.w tym roku Li Na wzięła udział w większości ważnych międzynarodowych turniejów takich jak Wimbledon czy US Open.

W 2007 zakwalifikował się do Australian Open i dotrwała do czwartej rundy kiedy to została pokonana przez Martine Hingis. Pomimo porażki turniej był wielkim sukcesem. Li Na trzeci raz z rzędu dotrwała do czwartej rundy w slam.

Sun Tiantian

Sun Tiantian urodziła się 12 października 1981 roku w prowincji Henan. Swój pierwszy turniej wygrała w 2000 a zasadzie dwa z rzędu. W następnym roku osiągnęła dokładnie to samo co rok wcześniej wygrywając dwa turnieje ITF.

W następnym roku wzięła udział w bardziej ambitnych turniejach i zdołała wygrać jeszcze dwa inne turnieje. W roku 2003 w końcu udało jej się dostać do US Open. Mimo, że została wyeliminowana dosyć szybko i tak był to duży krok w jej karierze katapultujący ją na 141 miejsce w rankingu. W 2004 kontynuowała starty w turniejach takich jak Doha lub Australian Open.Dobre wyniki w tych turniejach pozwoliły jej dosięgnąć miejsca 118.

W czasie Olimpiady w 2004 w Atenach Sun Tiantian zdobyła złoto w kobiecych dwójkach wraz z Li Ting. Na początku 2005 po raz pierwszy w swojej karierze dostała się do finału WTA. W następnych miesiącach jej wyniki troszeczkę osłabły ale powróciła ze wspaniałym występem w US Open a w następnym miesiącu pokonała nawet Serenę Williams w turnieju mającym miejsce w Pekinie. Dzięki tym osiągnięciom zdołała wspiąć się na 88 miejsce w rankingu ale niestety przy końcu roku spadła na 108.

Na początku 2006 roku Sun Tiantian miała wielu trudnych przeciwników ale później zdołała wygrać swój pierwszy turniej WTA w Uzbekistanie. To sprawiła, że stała się czwartym Chińczykiem wygrywającym zawody WTA. W światowym rankingu uplasowała się na 81 miejscu. Obecnie jest czwarte najlepszą tenisistką Chin.

Yan Bai

Yan Bai urodził się 21 Maja 1989 roku w Najung. W tenisa zaczął grać od szóstego roku życia i zdobył dwa tytuły juniorów: Hong Kong Junior Championships i Asian Closed Junior Championships. Nie jest jeszcze profesjonalnym tenisistą. Jest natomiast obiecującym talentem, którego rozwój powinien być dokładnie obserwowany. Jego pozycja w rankingu ATP to 1072.

Yan Zi

Yan Zi urodziła się 12 listopada 1984 roku w Sichuan. Do roku 2002 nie odnosiła sukcesów a na turniejach ITF nie odgrywała większej roli. W 2002 zdołała dostać się do wielu rund finałowych turniejów ITF i zakwalifikować się do turnieju WTA w Szanghaju. W tym turnieju przegrała w pierwszej rundzie a przy końcu roku została sklasyfikowana na 299 miejscu ledwo mieszcząc się pierwszej 300.

W następnym roku brała udział w różnym ważnych turniejach ale nigdy nie zdołała przejść przez pierwsze kilka rund. Zdołała jednak zakwalifokować się do turnieju WTA w dojść do półfinałów w dwóch 50 000 dolarowych konkurencjach. Stałe dobre wyniki przez cały rok zapewniły Yan Zi osiągnięcie wyniki 179 w światowych rankingach i przybliżyły ją do najlepszych tenisistek na świecie.

Rok 2004 nie był pomyślny dla Yan Zi. Skoncentrowała się głównie na turniejach WTA ale wypadła na nich raczej słabo. Z upływem czasu zaczęła występować ponownie w turniejach ITF aby nie stracić pozycji w światowym rankingu. Jednak przed końcem roku skończyła na 248 pozycji.

Rok 2005 okazał się bardzo udanym dla Yan Zi. Wzięła udział w wielu ważnych turniejach ale za każdym razem została dosyć szybko wyeliminowana. Następnie zdołała osiągnąć szczyty swoich możliwości dostając się do półfinałów turnieju o 50 000 dolarów. We wrześniu zdołała dokonać rzeczy nie do pomyślenia mianowicie dotarła do finału turnieju tier 3 WTA i wygrała go.

Jest to niezwykłe ponieważ Yan Zi zdołała wygrać turniej WTA nie wygrywając przedtem żadnego turnieju ITF. Tego roku zdołała również dojść do finału innego turnieju a te wyniki pomogły jej uplasować się przed końcem roku na pozycji 104. Sprawiło, że osiągnęła pozycje umożliwiającą bezpośrednią kwalifikacje na turnieje WTA i pozycje kwalifikującą do Wielkiego Slama.

W 2006 roku Yan Zi uczestniczyła w wielu zawodach ale nie zdołała dotrwać do późniejszych rund. Jednak dowiodła swojego talentu przez wyeliminowanie z turniejów różnych ważnych 15 graczy. Mimo, że w tym roku nie dostała się do żadnego finału może poszczycić się wygraniem konkurencji dwójek w Australian Open wraz ze swoją partnerką Zheng Jie. Był to pierwsze raz kiedy chińskie zawodniczki dostały się do finału wielkiego szlema nie mówią nic o wygranej.

W całej swoje karierze Yan Zi zdołała wygrać jeden turniej WTA a jej pozycja to 72. W rankingu dwójek jest na 4 pozycji a zdołała zdobyć 16 tytułów ITF.

Zheng Jie

Zheng Jie urodziła się 5 lipca 1983 roku w Chengdu. Pierwsze ważne osiągnięcia w jej karierze miały miejsce w 2002 roku kiedy zdołała wygrać dwa turnieje ITF z rzędu i zakwalifikować się do turnieju WTA. W tym turnieje została natychmiast zdyskwalifikowana ale przy końcu roku jej pozycja w rankingu wynosiła 183.

Rok 2003 rozpoczął się przyzwoicie z raczej ważnymi turniejami ale bez dobrych wyników. W sierpniu Zheng Jie zdołała wygrać turniej $ 50 000 i pokonać wielu innych utalentowanych graczy eliminując ich z turnieju. Później zdołała dostać się do pól finał i ćwierćfinał w dwu turniejach WTA. Udało się jej również dostać do finału w dwóch turniejach ale nie zdołała wygrać żadnego z nich.

W sumie rok 2003 okazał się wyjątkowo udany ponieważ pod koniec tegoż roku Zheng Jie została sklasyfikowana na 93 pozycji. W następnym roku jej wyniki były podobne i zdołała dotrzeć do 4 rundy w French Open.

W 2004 w czasie Olimpiady w Atenach Zheng Jie została wyeliminowana w pierwszej rundzie. Ta komplikacja nie przeszkodziła jej w osiągnięciu bardzo dobrych wyników w tym zwycięstwa w następnym turnieju ITF i osiągnięciu finału turnieju o 50 000 $ w Shenzhen. Przed końcem roku zdołała zdobyć 67 pozycje w światowych rankingach.

W 2005 roku Zhen Jie rozpoczęła fantastycznie wygrywając od razu turniej WTA. Utrzymywała grę w wysokiej formię i dotarła do finału turnieju WTA w Marocco. W French Open została wyeliminowana w pierwszej rundzie i spadła z wysokiego miejsca w światowych rankingach. Na US Open i innych turniejach została również dość szybko wyeliminowana. Mimo to pokazała swój talent przez zwycięstwa z silnymi przeciwnikami i dostaniem się pod koniec roku na 42 miejsce.

Na początku 2006 roku wypadła raczej źle i spadła z wysokiego miejsca w światowych rankingach. Zdołała odzyskać pozycje przez dotarcie do ćwierćfinałów w Miami. Zdobyta w ten sposób pewność siebie pozwoliła jej wygranie całego turnieju w Estroil. Pozostała w zadziwiającej formie i wygrała następny turniej w Sztokholmie gdzie zdołała wygrać z drugą najlepszą zawodniczką na świecie Anastasia Myskina.

Wraz z końcem roku kontuzja kolana uniemożliwiła jej grę i zmusiła to opuszczenia US Open w drugiej rundzie. Przed grudniu w pełni doszła do siebie i zdobyła złoty medal w jedynkach i dwójkach na Asia Games. Przez całą swoją karierę zdołała zdobyć 3 tytuły i 4 tytuły ITF. Jej najwyższą pozycją w rankingu światowym było 23 miejsce.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.