Akredytowanie dziennikarzy

Przepisy o akredytowaniu dziennikarzy na Pekin 2008

W grudniu 2006 chiński premier Wen Jiabao podpisał dekret , w którym omówione są przepisy dla zagranicznych dziennikarzy relacjonujących wydarzenie z Olimpiady. Po ogłoszeniu przyznania Olimpiady 2008 Chiny obiecały przyznać dziennikarzom swobodny dostęp i swobodne prawa reporterskie bez ograniczeń.

Przepisy dla zagranicznych dziennikarzy zostały wprowadzone w życie 1-szego stycznia 2007 a wygasną 17-tego października w ten sposób obejmują czas przygotowań jak i czas Olimpiady 2008 i Paraolimpiady 2008.
Wiza na Olimpiadę 2008

W zasadzie jest tylko kilka nowych punktów w przepisach wizowych. Zagraniczni dziennikarze muszą ubiegać się o wizę w chińskiej ambasadzie. Jak tylko zostaną oficjalnie akredytowani na olimpiadę dostaną wizę wielokrotną i, jak zapewnia chiński rząd, będą w końcu mogli poruszać się swobodnie w Chinach i relacjonować bez żadnych przeszkód. Oczekuje się, że w sumie 5600 dziennikarzy otrzyma akredytacje.

Akredytacja na Olimpiadę – procedura aplikacyjna

Zagraniczne media mogą ubiegać się o akredytacje na Olimpiadę w odpowiednim narodowym Komitecie Olimpijskim od Lutego 2007. Formularze aplikacyjne zostaną przekazane NOK w Marcu 2007 a następnie przesłane do mediów.

Wypełnione formularze muszą zostać zwrócone przez NOK do komitetu organizacyjnego Igrzysk 2008 zwanego BOCOG przez 15 czerwca 2007.

Druga faza akredytacji rozpoczyna się w Listopadzie 2007. Do końca lutego 2008 odpowiednie organizacje prasowe muszą jasno określić członków swoich ekip. Muszą to zrobić przez wypełnienie odpowiednich form, które zostaną nadesłane do NOK przez BOCOG.

Zaczynając od Maja 2008 “Olimpijskie Karty Identyfikacyjne” zostaną wydane. O to jak wyglądają poszczególne kategorie.

  • “E”: Dziennikarz,
  • “Es”: Dziennikarz sportowy,
  • “EP”: Fotograf,
  • “EPs”: Fotograf Sportowy,
  • “ET”: Technik,
  • “EC”: Pracownicy Obsługi Technicznej
  • “ENR”: Organizacja Nadawcza Bez Praw

ENR- o zatwierdzenie można się ubiegać od marca 2008 roku. BOCOG jest bezpośrednio odpowiedzialny za ta grupę podczas gdy NOK za inne media.

Więcej informacji tutaj

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.