Piosenkarze kontynentalnych Chin

Co gra w duszy
kontynentalnym Chinom,
czyli
kogo warto i należy znać.

Muzyka popularna niezależnie od kraju wiedzie prym – jest lekka, przyjemna, płyty i mp3 nie tylko są łatwo dostępne, ale i tanie w porównaniu np. z klasyką. Do tego dochodzą wielkie kampanie reklamowe i granie jej w większości stacji radiowych.

We współczesnych Chinach gusta muzyczne zmieniają się nieustannie. Stąd działania muzyków momentami przechodzą w wyścig szczurów: kto szybciej i więcej zagarnie rynku, kogo paparazzi sfotografują wcześniej w nowej fryzurze, kto pierwszy zadziwi nowym image. Trzeba bywać w programach telewizyjnych, udzielać się wszędzie gdzie się tylko da. Ba! nawet wypada znać oprócz mandaryńskiego także kantoński, a już po prostu idealnie jest jak artysta poduczy się japońskiego, koreańskiego i oczywiście umie porozumiewać się po angielsku.

Warto wiedzieć także, że w Chińskiej Republice Ludowej często zdarza się prawidłowość: muzyk jest też aktorem /- ką (i na odwrót), muzyk jest także modelem /- ką (i w drugą stronę).

Dla kogoś z boku, nie zaprawionego w „boju” z c – music pierwsze spotkanie i próba połapania się kto, gdzie, ile – może okazać się odstraszająca. Nie wiadomo od kogo zacząć (od kogo warto), ilość piosenkarzy jest prze – ogromna (w Azji można zauważyć swego rodzaju „produkcję” piosenkarzy i piosenkarek przez tamtejszych managerów). Dalej, jak znaleźć tych, którzy są godni naszej uwagi?

Dla „początkujących” stworzyłam listę nazwisk, których nie można i nie sposób pominąć wkraczając w świat muzyków z kontynentalnych Chin, są znani, słuchani i szanowani w nurcie chińskiej muzyki popularnej (zaznaczam: ze względu na formę artykułu, jedynie próbującego wprowadzić i sygnalizującego; od kogo warto zacząć przygodę z muzyką z Chin podkreślam, że lista jest jedynie propozycją autorki, a nie kompletną czy kanoniczną).

Sa Ding Ding

Pochodzi z Mongolii Wewnętrznej. Jej muzyka to unikalne połączenie Wschodu i Zachodu (tradycyjna chińska muzyka ludowa z zachodnią elektroniką). Tworzy w takich gatunkach jak: pop, elektronika, folk. Pisze teksty, zajmuje się produkcją muzyki, jest choreografką. Śpiewa w odmianie mandaryńskiej chińskiego, sanskrycie i po tybetańsku. Pierwszy album wydała w wieku 18 lat.
Mój komentarz: świetna artystka, naprawdę warta bliższego przyjrzenia się. Wiele z jej piosenek to nie tylko melodia, tekst i egzotycznie ubrana Sa Ding Ding, ale przede wszystkim fascynująca mała forma sztuki.

Han Hong

Z Tybetu. Jedna z najbardziej znanych wokalistek w Chinach. Grała na uroczystości otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jej muzyka jest charakterystyczna dla Tybetu. Wiele osób nie wierzyło w jej sukces, ze względu na nieatrakcyjny dla popu wizerunek. Obecnie jedna z najbardziej wszechstronnych piosenkarek w kraju. Pisze ciekawe teksty.

Chen Ming

Pochodzi z Guangzhou w prowincji Guangdong na dalekim południu Chin.
Wydała ponad dwanaście albumów od połowy lat 90.

He Jie

Z prowincji Guizhou. Śpiewa w mandaryńskiej odmianie chińskiego.
Sławę osiągnęła po 2005 roku, kiedy wzięła udział w konkursie „Supergirl” (jak amerykański Pop Idol).

Chris Lee (Li Yuchun)

Pochodzi z Chengdu w zachodnich Chinach. Uznawana za muzycznego geniusza, obecnie jedna z najbardziej popularnych piosenkarek na kontynencie. Wpisuje się w gatunek mandopopu. Jest także aktorką. Karierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku od wygranej w konkursie śpiewania Super Voice Girl. Po zwycięstwie uznana przez Time Asia jedną z bohaterek Azji. Debiutancki album “The Queen and the Dreams” wydała w 2006 roku.

Yifei Liu

Pochodzi z Wuhan z prowincji Hebei. Piosenkarka, modelka i aktorka. Absolwentka Akademii Filmowej w Pekinie. W Japonii w 2006 roku rozpoczęła się jej kariera – wraz z singlem „Mayonaka no Door”. Społeczność międzynarodowa, w tym Polacy, mogą ją kojarzyć z partnerowania Jackie Chanowi w „The Forbidden kingom” (film z 2008 roku).

Jin Sha

Pochodzi z Szanghaju. Znana również jako Kym. Śpiewa w języku mandaryńskim. Jej kariera rozpoczęła się w 2003 roku od wzięcia udziału w dramie pt. „Sky”. Rok później wydała pierwszy album zatytułowana „Air”. Duet z wielkim JJ Lin’em pomógł w promocji jej osoby.

Dou Wei

Muzyk rockowy z Pekinu. Jeden z najbardziej unikalnych, kreatywnych i innowacyjnych artystów. Jego twórczość obejmuje: c – rock, rock alternatywny, folk, elektronikę. Talent jest niezaprzeczalny. Ma niesamowitą zdolność tworzenia płyt muzycznych. Jego muzyka pokazuje indywidualny sposób patrzenia na życie. Słuchając go czuje się psychologiczne i duchowe oddziaływanie jego muzyki.
Mój komentarz: niesamowity artysta, nieszablonowy i mający wiele do powiedzenia muzycznie.

Faye Wong

Urodziła się w Pekinie. Jest piosenkarką, tekściarską i aktorką. W 1987 roku przeniosła się do Hong Kongu. Jej muzyka to c – pop, c -rock i pop. Sprzedała ponad 100 milionów płyt. Popularna w większości krajów Azji. Jedna z wielkich ikon tamtejszej kultury. Nazywana Niebiańska Królową. Pracowała jako aktorka, autorka tekstów i modelka. Śpiewa w języku mandaryńskim i kantońskim.
Mój komentarz: to tzw. klasyk chiński, obowiązkowa!

Na Ying

Pochodzi z Shenyang w północnych Chinach. Jej kariera nabrała rumieńców w 1988 roku, kiedy zaczęła nagrywać w Tajwanie i Hong Kongu. Śpiewała podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Wykonuje mandopop.

Wei Wei

Przyszła na świat w Mongolii Wewnętrznej a wychowała się w prowincji Gunagxi. Przełom w jej karierze nastąpił w 1986 roku, kiedy w telewizyjnym konkursie Narodowych Śpiewaków – wygrała. Nagrała ponad tysiąc piosenek (gatunek: mandopop). Pisze teksty, gra. Po karierze w Chinach, trwającej przeszło dwadzieścia lat, mówi się o niej jako o największej piosenkarce dzisiejszych czasów. W Państwie Środka media nazwały ją: „chińską Whitney Houston”, „chińską Madonną”, „chińską Celine Dion”. Śpiewa w języku mandaryńskim i angielskim. Jedna z najbardziej pożądanych artystek podczas ważnych wydarzeń dotyczących Chin, tak w kraju jak i za granicą oraz przez telewizję. Występowała i była ambasadorką olimpiady w Chinach. Od 1999 roku mieszka w Szwecji.
Mój komentarz: dla jej głosu i tekstów piosenek warto przyjrzeć się jej twórczości. Prywatnie uważam, że to „chińska Celine Dion”. Ma wiele magicznych kawałków.

Jane Zhang

Z Chendu, w prowincji Syczuan w zachodnich Chinach.
Sławę zyskała w chińskim konkursie śpiewania „Supergirl”, oglądało ją 400 milionów ludzi!
Uznana w Chinach (trzy razy z rzędu) za najlepszą żeńską artystkę. Wykonuje manopop.

Zhang Xian Zi

Pochodzi z prowincji Guangxi. Po jej debiucie w „Superstar Tajwan” stała się popularna zarówno na Tajwanie jak i w Chinach kontynentalnych. Od kiedy w 2006 roku wykonała piosenkę zatytułowaną „I hale to love” z Will’em Pan’em (gwiazda sceny c – music z Tajwanu) zyskała rozgłos i zaczął się rozwój jej kariery.

Tian Zhen

Piosenkarka rockowa z Pekinu. Prawdziwa weteranką muzyki pop i rock. Pierwszy album nagrała w 1984 roku, ale przełom w karierze nastąpił na początku lat 90. Z biegiem lat Tian ugruntowała swoją pozycję na chińskim rynku muzycznym jako supergwiazda. Do dziś dnia pozostaje źródłem inspiracji dla wielu aspirujących na gwiazdy rocka. Wielu uważa, że skoro Cui Jian’a okrzyknięto niekwestionowanym królem chińskiego rock’a to Tian Zhen należy uznać za królową.

Autor: Alicja Szulborska

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.