Ikony muzyki chińskiej

TOP. 10

czyli

lista najlepiej

zarabiających muzyków

w chińskiej branży muzycznej

2010

Chińska branża muzyczna obejmuje: Chiny, Hong Kong, Tajwan, Singapur i Malezję. W 2010 roku królem sprzedaży został Jay Chou.

Lista (obok zarobków) odzwierciedla bardzo ważny fakt: duża część najlepiej zarabiających i najpopularniejszych gwiazd wchodzi do c – music z Tajwanu.

1. Jay Chou, 852 mln NTD

Jay ChouJedna z wielkich ikon c-music, nie można mówić o tamtejszej muzyce bez niego. Autor tekstów, kompozytor i piosenkarz w jednej osobie. Czterokrotnie zdobył nagrodę World Music Awards. Sprzedał ponad 25 milionów albumów na całym świecie. Jego muzyka jest bardzo indywidualna i osobliwa, to połączenie popu, rocka i R & B, przemieszanie Wschodu z Zachodem. Warto zaznaczyć, że jako tekściarz napisał piosenki dla wielu tajwańskich gwiazd, takich jak Jolin Tsai, Valen Hsu i LeehomWang.

Oficjalna strona: http://www.jay2u.com/ (tylko w jęz. chińskim)

2. Jolin Tsai, 475,69 mln NTD

Jolin TsaiZnana także jako Cai Yilin. Jedna z najbardziej popularnych tajwańskich piosenkarek. W 2006 roku ilość sprzedanych albumów wywindowała ją na pierwszą pozycję. Niektórzy nazywają ją azjatycką Britney Spears. Prywatnie uważam jej muzykę za lekką, przyjemną dla ucha a ponadto miłą dla oka panów (w przypadku klipów video). Trochę kiczu, różowych kiecek, świecących gadżetów i lekkiego wyuzdania. Myśląc o mandaryńskiej wersji popu na pewno należy ją poznać.

Oficjalny profil na Warner Music Taiwan: http://www.warnermusic.com.tw/artist/jolin

3. S.H.E, 380 mln NTD

S.H.ETajwański girl – band. Dziewczyny nagrały dwanaście albumów osiągając ponad 5 mln  sprzedaży. Grupa
założona po konkursie śpiewu w 2000 jest jednią z najbardziej liczących się w branży. Zespół to trzy energetyczne, i tak różne, dziewczyny. Są to: Selina Jen, Hebe Tien i Ella Chen. Pomysł na nazwę zespołu, podobnie jak w przypadku F.I.R., wziął się od pierwszych liter ich imion. W Azji są jak tytuł jednej z najbardziej znanych ich piosenek: Superstar.

Oficjalny profil na HIM International: http://www.him.com.tw/artist_a.asp?aid=1

Oficjalny profil na WOW Music: http://www.wowmusic.hk/artist/026_bio.htm

4. Show Luo, 341,3 mln NTD

Show LuoZnany także jako Alan Luo. Host telewizyjny, aktor i piosenkarz. Zdobył pierwszą nagrodę śpiewu w wieku siedmiu lat. Grał koncerty w Chinach i współpracował z Jolin Tsai, Vivian Hsu i Jay Chou.

Regularnie występuje w reklamach, w tym McDonalds i Pepsi.

Oficjalny profil: http://www.universes-star.com/star/index.htm

5. Leehom Wang, 245,08 mln NTD

Leehom WangUrodzony w Ameryce tajwański piosenkarz i gwiazda filmu. Sprzedał ponad 15 milionów albumów w całej Azji. Lee Hom Wang pisze i komponuje własne utwory. To dobry muzyk, całkiem ciekawy wokalista. To m.in. dzięki niemu możemy słuchać połączenia tradycyjnego brzmienia (instrumenty gubin i pipa) z zachodnimi nowinkami.

Oficjalna strona: http://www.wangleehom.com/

6. Fahrenheit, 220 mln NTD

FahrenheitBoys – band z Tajwanu, gdzie cieszy się ogromna popularnością. Powstał w 2006 roku. Śpiewają w składzie: Arron Yan, Wu Chun, Calvin Chen i Jiro Wang. Ich piosenki to w większości pop – ballady i piosenki, które nazywa się tzw. bubblegum pop (wesołe, optymistyczne z przekazem dla młodzieży).

Oficjalna strona: http://www.him.com.tw/artist_a.asp?aid=6

7. ELVA Hsiao, 214,04 mln NTD

ELVA HsiaoElva Siu. Tajwańska dance – diva z Taipei. Jedna z najbardziej popularnych artystek w Chinach. Wydała dwanaście albumów. Debiutancki krążek sprzedał się w milionie egzemplarzy – dając jej stałe miejsce w chińskim przemyśle muzycznym.

Oficjalna strona: http://www.loveelva.com/

8. Mayday, 171,5 mln NTD

Alternatywny rock z Tajwanu. Grupa założona w latach 90. Większość piosenek napisana jest w mandaryńskiej odmianie chińskiego.  Często cytowani jako jeden z pionierów muzyki rockowej na Tajwanie. Na pewno nie można ich pominąć jeśli mówi się o chińskim showbiznesie muzycznym. Wielu uważa ich za jedną z najlepszych grup rockowych na terenie Azji.  Pierwszy raz można było o nich usłyszeć w 1990 roku. W składzie: Ashin, Monster, Stone, Masa, Guan You (tudzież Ming). Grają poprock, mandopop i alternatywny rock.

Blog o zespole: http://maydaytaiwanband.blogspot.com/

9. Kenji Wu, 155,75 mln NTD

Kenji WuTajwańska gwiazda mandopopu. Piosenkarz, tekściarz i aktor. Zadebiutował w 2000 roku. Jest wielką muzyczną gwiazdą w Azji. Twarz sławnej MMO Legend of Immortal.

Oficjalna strona: http://www.seedmusic.com.tw/Singer/Profile.aspx?singerid=1

10. Rene Liu, 136,12 mln

Rene LiuTajwańska piosenkarka i aktorka. Rene Liu jest wszechstronnie utalentowaną gwiazdą. W przeciwieństwie do wielu gwiazd z roku na rok staje się ciekawszą i lepszą artystką. Perwsza laureatka Asia Pacific Movie Festiwal.

Oficjalna strona: http://www.rene-liu.com/

(100 milionów NTD = około 3 miliony USD). źródło: CpopAccess

Autor: Alicja Szulborska

1 comment to Ikony muzyki chińskiej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.