Radio w Chinach

Chińskie Radio Międzynarodowe

CRI działa od 1941 roku.
Programy:
w 61 językach,
do 200 krajów i regionów świata.
Łącznie 273 godziny nadawania na dobę.

Początki radio na świecie

W 1873 roku J. C. Maxwell opracował teoretyczne zasady elektromagnetyzmu. W 1888 roku H. Hertz potwierdził tą teorie demonstrując działanie fal elektromagnetycznych. Za ojców radia uznaje się A.S. Popowa i G. Marconiego.

Do końca I wojny światowej radio służyło do celów militarnych i komunikacji morskiej. Pierwsza stacja radiowa KDKA powstała w 1920 roku w Pittsburgu. W latach ’20 i ’30 nastąpił rozwój radio jako jednego ze środków mass mediów.

Dekret nr 128

Wszystko co dotyczy i związane jest z radiem w Chińskiej Republice Ludowej reguluje dekret nr 128 Rady Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej i Centralnej Komisji Wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej z dnia 11 września 1993 roku.

Krajowe Centrum Monitorowania Radia

Jak każde mass medium w Chinach, tak i radio ma organ odpowiedzialny za jego kontrolę. W tym przypadku jest to Krajowe Centrum Monitorowania Radia prowadzące nasłuch stacji radiowych, przeprowadzające badania techniczne, odpowiadające za rozwój nowych technologii i badań naukowych.

Radio w Chinach

Z dostępnych informacji wiemy, że w 2005 roku było ok. 1000 stacji radiowych. Obecnie, wraz z rozwojem Internetu możemy obserwować mnożenie się stacji radiowych nadających swoje programy online.

Główną narodową stacją nadawczą w Chinach jest The Central People’s Broadcasting Station (CPBS). Rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1949 roku.

Pierwsza chińską bezprzewodową stacją radiową była The Osborn Radio Station, powszechnie znana jako XRO.

Chińskie Radio Międzynarodowe (CRI)

China Radio International działa od 1941 roku. W ciągu doby nadaje 273 godziny programów w 61 językach, do 200 krajów i regionów świata. Od 1997 roku główna siedziba mieści się w zachodnim Pekinie. Obecnie CRI to 40 biur na terenie Chińskiej Republiki Ludowej i 29 za granicą. Programy przekazywane są drogą satelitarną i przez Internet.

Pierwszy program w języku polskim wyemitowano 28 sierpnia 1968 roku. Standardowa audycja dzieli się na cztery części. Pierwsza z nich to dziennik, druga komentarz dnia, a trzecia i czwarta to tzw. specjalne tematy, w skład których wchodzą: „Przegląd gospodarczy”, „Kultura Chin”, „Uczymy się języka chińskiego”, „Piosenka tygodnia”, „Skrzynka listów”, „Podróże po Chinach”, „Popularne utwory muzyczne Chin”, „Muzyczny weekend”.

CRI to nie tylko transmisje radiowe. Firma produkuje także programy telewizyjne oraz zajmuje się wydawaniem chińsko i angielskojęzycznych publikacji prasowych.

Międzynarodowa Platforma Radiowo – Telewizyjna

Pod skrótem CIBN kryje się China International Broadcasting Network (Międzynarodowa Platforma Radiowo – Telewizyjna). To w jej ramach działa CRI.

A czym dokładnie zajmuje CIBN? Działalność można podzielić na trzy sektory. Pierwszy zajmuje się rozwijaniem telewizji internetowej, drugi zagadnieniem rozwoju radio i telewizji w sieciach komórkowych, a trzeci rozwojem nowych mediów. Oficjalne otwarcie platformy miało miejsce 18 stycznia 2011 roku w Pekinie.

Chińskie radio internetowe

Na stronie Radio Station World znajduje się wykaz stacji radiowych wg prowincji na terenie Chińskiej Republiki Ludowej (link do strony w bibliografii).

Dla przykładu, w prowincji Henan można online słuchać następujących stacji: Rural Radio, Traffic Broadcast Station, Economic Broadcast Station, Entertainment Broadcast Station, CNR7, Tourist Broadcast Station.

Jak słuchać chińskich stacji radiowych?

Na stronie Radio Guide FM – Your Internet Radio można słuchać online najpopularniejszych stacji radiowych w Chinach.

Obecnie najpopularniejsze są następujące internetowe stacje radiowe: HKGFM Chill Out, HIT FM Radio China, 叱咤903, RTHK Radio1, Love China Radio, Radio Foshan 94.6, RTHK 6 Puto, 雷霆881, HKGFM Awesome 80, RBC Beijing Music.

Podsumowując…

CRI, czyli Chińskie Radio Międzynarodowe to jedna strona radia w Chińskiej Republice Ludowej. To takie narzędzie do wysyłania informacji w kraj i świat. Choć w Polsce programy CRI nadawane są od 1968 roku jedynie niewielka grupa ludzi i to raczej tych „zafiksowanych” lub mających konkretne interesy w Chińskiej Republice Ludowej wie o jego istnieniu. Drugą stroną radia w Chinach są stacje internetowe. To tutaj kwitnie wszystko to, co mieści się pod pojęciem pluralizmu.

Autor: Alicja Szulborska

Bibliografia:

Polska redakcja Radio CRI:
http://polish.cri.cn/502/2009/05/08/21s89123.htm
http://polish.cri.cn/502/2009/05/08/21s89124.htm,

Facts and details: Chinese Radio, Early history od Radio in China, Radio programming in China, Sex Radio in China: http://factsanddetails.com/china.php?itemid=236&catid=7&subcatid=43

Radio Station World, China:

http://radiostationworld.com/locations/China/radio_websites.asp

Radio Guide FM – Your Internet Radio, najpopularniejsze stacje radiowe w Chińskiej republice Ludowej z możliwością słuchania online: http://www.radioguide.fm/internet_radio_china

Radio Regulations of The People’s Republic of China: http://www.cblawg.com/index.php?option=com_content&view=article&id=263:radio-regulations-of-the-peoples-republic-of-china&catid=42:media-a-entertainment&Itemid=1164

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.