Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin

„Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin”, Richard McGregor

richard-mcgregor-partia-sekretny-swiat-komunistycznych-wladcow-chin-the-party-the-secret-world-of-chinas-communist-rulers-cover-okladka

Jak funkcjonuje Komunistyczna Partia Chin? Na czym polega jej siła? W czym tkwi jej niewątpliwy fenomen? Za pomocą jakich środków sprawia, że Chiny stają się coraz większą potęgą? Jakie skrywa tajemnice? Z czym i w jaki sposób się zmaga? Jak myślą i działają komunistyczni przywódcy? Na te i wiele innych pytań odpowiada Richard McGregor  w książce pt. „Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin”.

Chińska Republika Ludowa położona w odległej Azji Środkowej jest z nami na każdym kroku. I nie ma w tym żadnego przekłamania. Wiele z dostępnych w sklepach produktów wytwarzanych jest w Państwie Środka. Metkę „made in China” mają bluzki, zegarki czy latarki, które trafiają pod dachy naszych domów. Polscy i zagraniczni dziennikarze oraz specjaliści ds. Chin żywiołowo poruszają tematy dotyczące tego kraju. Turyści i podróżnicy coraz częściej obierają za cel to pełne tajemnic i egzotyczne z naszego punktu widzenia państwo. W każdym mieście z łatwością znajdziemy tzw. „chińczyka”, czyli bary i restauracje inspirowane chińską kuchnią. Coraz chętniej uczymy się też języka chińskiego. To tylko niektóre z licznych rzucających się dziś nam w oczy rzeczy, które mają związek z Chinami i tym, jak wielki wpływ na nasze codzienne życie ma chińska gospodarka i kultura.

Data wydania książki McGregora przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego symbolicznie zbiegła się z III Plenum Komunistycznej Partii Chin (2013). To na nim najważniejsze osobistości partii wytyczyły główny kierunek i plan reform (z gospodarką w roli głównej) na następne 10 lat. Nie można zapomnieć, że polityka uprawiana przez przywódców komunistycznych Chin ma wpływ nie tylko na to, jak wygląda oblicze współczesnego Państwa Środka, ale i na gospodarkę całego świata. Rodzi się pytanie co wiemy o Chinach, o tym, w jaki sposób i przez kogo zarządzane jest jedna z wielkich współczesnych potęg gospodarczych…?

Czerwona Maszynka

Richard McGregor w swojej znakomitej książce pt. „Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin” mówi nam jasno; chcąc wejść w głąb chińskiej maszynki i zrozumieć mechanizmy ją napędzające nie wystarczy przyjrzeć się jednemu elementowi. Trzeba spojrzeć na nią całościowo i zarazem prześwietlić wszystkie jej pojedyncze części. Dopiero wówczas zrozumiemy na czym polega komunizm po chińsku. Dziennikarz odsłonił kotarę, za którą skrywają się tajemniczy gracze, i za którą odbywa się tajemnicza gra. Teraz każdy z nas ma okazję przyjrzeć się zakulisowej grze Chińskiej Partii Komunistycznej. Czyni to na przykładzie tajemniczo brzmiącego Centralnego Departamentu Organizacji…

Bo ona jest niczym Bóg…

Na przykładach z różnych dziedzin życia chińskiego biznesu, społeczeństwa i polityki australijski dziennikarz odkrywa prawdziwe oblicze czerwonej maszynki. Pokazuje jak działa i inteligentnie przystosowuje się do współczesnego świata i praw nim rządzących. Ujawnia przy tym wiele spraw pokazujących druzgoczący zasięg korupcji, kłamstw i propagandy, tuszowania afer żywnościowych i gigantycznych klęsk głodowych, a także „chińskiego zarządzania” historią. Ukazuje kraj jako organizm owładnięty kultem pieniądza i polityki. Tytuł ten każdemu czytelnikowi da świadomość, że Komunistyczna Partia Chin choć pozornie wydaje się nie istnieć i nie mieć wpływu na to, co dzieje się w państwie, istnieje. Jest wszechobecna i ma się lepiej niż kiedykolwiek. Stoi ponad wszystkim; decyduje o „życiu i śmierci” ludzi i różnorodnych projektów. Jest ponad jednostką, zbiorowością; ponad mediami, biznesem czy siłami zbrojnymi. Zachowuje się niczym Bóg; stwórca i kreator, któremu można wszystko, i którego nic nie dosięgnie. To twór łączący w sobie elementy nowoczesnej korporacji, gangu, przesiąkniętej korupcją i sekciarstwem instytucji. Jest niczym Orwellowski Wielki Brat, który nad wszystkim i wszystkimi ma kontrolę.

Świetny tytuł, znakomite kompendium wiedzy na temat współczesnych komunistycznych elit Chin, ich sposobu myślenia oraz działania. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych Państwem Środka i Komunistyczną Partią Chin oraz interesująca propozycja dla osób, które poszukują książki, która przybliży ich do prawdziwego oblicza ChRL.

Notka o autorze: ur. w 1958 roku w Sydney. Australijski dziennikarz i pisarz. Główny korespondent polityczny „The Australian” w Japonii i Chinach. Pracował również jako dziennikarz na Tajwanie oraz w Sydney, Canberrze i Melbourne. Współpracował także z „International Herald Tribune”, BBC, „Far Eastern Economic Review”. Zdobył wiele nagród za prawie dewie dekady pracy w północnej Azji.

Spis treści: Książka składa się z prologu i posłowia oraz ośmiu rozdziałów: „Czerwona maszyna: partia a państwo”, „China Inc.: partia a świat biznesu”, „Strażnik akt: partia a kadry”, „Dlaczego walczymy: partia a karabin”, „Gang z Szanghaju: partia a korupcja”, „Cesarz jest daleko: partia a regiony”, „Deng udoskonala socjalizm: partia a kapitalizm”, „Nagrobek: partia a historia”).

Autor: Richard McGregor
Tytuł: „Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin” /tytuł oryginału: „The Party. The secret Word of China’s Communist Rulers”
Tłumaczenie: Marek Król
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: MUNDUS FENOMENY
Stron: 344

Alicja Szulborska
bo_swiat_jest_ciekawy_88X31

1 comment to Partia. Sekretny świat komunistycznych władców Chin

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.