Chińskie igraszki czyli podróż do Państwa Środka

chinskie_igraszki_okladka

Okładka książki „Chińskie igraszki czyli podróż do Państwa Środka”

Autor: Sylwia Malon-Schultze
Tytuł: Chińskie igraszki czyli podróż do Państwa Środka
Wydawnictwo: Nova Res
Rok wydania: 2013
Wydanie: I

„Trzeba tu zamieszkać, żeby zrozumieć Chiny”.
Recenzja
„Chińskich igraszek, czyli podróży do Państwa Środka”, Sylwia Malon-Schulze

Chiny są dziś modne. Jeździ się tam na wakacje lub zawierać kontakty biznesowe. Mówi się o nich w telewizji; szkole i na ulicy. Coraz chętniej i liczniej poznajemy tamtejszą kulturę i uczymy się języka chińskiego. O tym azjatyckim kraju napisano wiele książek, reportaży i artykułów. A co o nim może myśleć osoba, która nie jest podróżnikiem, i która trafiła tam przypadkiem…? Sylwia Malon-Schulze, autorka „Chińskich igraszek, czyli podróży do Państwa Środka”, poprzez historie kipiące od emocji i pełne szczerości, opowiada nam po prostu o „swoich” Chinach.

Najczęściej autorzy podejmując jakiś temat starają się albo przedstawić całościowy obraz, albo zajmują się analizą jego konkretnej części. Sylwia Malon-Schulze tworząc swoją książkę nie poszła jednak ani jedną, ani drugą z wymienionych wcześniej dróg. Jak sama pisze we wstępie „moje wspomnienia dotyczą drobiazgów, prawie wyłącznie tego, co zafascynowało moje oczy i kubki smakowe lub wręcz odwrotnie”. To osobiste zapiski pełne świeżego i subiektywnego spojrzenia na ten kraj sprawiają, że lektura jest fascynująca i ekscytująca. Książkę dosłownie się połyka.

Wielkim atutem tego tytułu jest, wspomniane wcześniej, świeże spojrzenie na Chiny, Chińczyków i tamtejszą kulturę. Autorka bez ogródek pisze m.in.: o chińskim materializmie, prawdziwym podejściu Chińczyków do obcokrajowców czy o wywołującym negatywne emocje wśród przybyszów z Zachodu, pluciu pod nogi. Z historii Sylwii Malon-Schulze dowiemy się także jak żyją ekspaci, co to znaczy „chiński luksus”; o tym, że targować trzeba się zawsze i wszędzie, o chińskiej służbie zdrowia i medycynie naturalnej, sytuacji niektórych mniejszości narodowych, podejściu Chinek do seksu, chinglicyzmach oraz o tym, jak to jest w Tybecie. To i tak zaledwie tylko niektóre z interesujących tematów pojawiających się na kartach tego tytułu.

„Chińskie igraszki, czyli podróż do Państwa Środka” to propozycja dla tych wszystkich osób, które poszukują lekkiej i przyjemniej oraz interesującej lektury, która uchyli nam rąbka tajemnicy, jak przeżyć szok kulturowy, kiedy trafia się do Chin. Nie jest to pozycja dla wyjadaczy tematu, a na pewno nie dla wszystkich, ale za to doskonała propozycja dla każdego, kto zaczyna swoją przygodą z tym azjatyckim krajem. Sylwia Malon-Schulze dzięki żywym, kipiącym od emocji i szczerości historiom pozwala nam poczuć jak to jest mieszkać w tym egzotycznym, obcym i tajemniczym państwie. To kopalnia wiedzy praktycznej wzbogacona o odczucia, spostrzeżenia i wrażenia pisane z perspektywy kobiety, która do Chin nie planowała jechać, znalazła się tam przypadkiem, i musiała je poznać oraz nauczyć się ich. Polecam!

Alicja Szulborska

2 komentarze Chińskie igraszki czyli podróż do Państwa Środka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.