Kanadyjscy Chińczycy

Kanadyjscy Chińczycy – czyli imigranci w kraju klonowego liścia

Bariera językowa

Problemami, z jakimi najczęściej muszą zmierzyć się nowo przybyli imigranci są: bariera językowa oraz szok kulturowy. Dla większości Chińczyków nauka języka angielskiego to największe utrudnienie. Jednak Kanada to kraj zamieszkały przez ogromną ilość imigrantów, którym oferuje bezpłatne kursy językowe dla nowo przybyłych rezydentów. Mimo to wielu Chińczyków nie ukrywa, że problem językowy to największa przeszkoda z jaką muszą się zmierzyć po przybyciu do Kanady. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że młode pokolenie dużo szybciej przystosowuje się do zmian i nowego otoczenia.

Wolność

O ile język angielski stanowi pewnego rodzaju ograniczenie, o tyle Kanada daje Chińczykom niesamowitą wolność; zarówno osobistą jak i kulturową. Tutaj żaden obcokrajowiec nie czuje się wyodrębniony. Kraj ten pozwala na życie w zgodzie z samym sobą. Chińczycy mogą mieć tyle dzieci, ile zapragną; wybudować lub kupić własny dom, oddychać czystym powietrzem oraz odpocząć od ulicznego hałasu.

Tradycja

Warto zwrócić uwagę, że choć Chińczycy przejmują zwyczaje kanadyjskie to nie zapominają o swojej tradycji. Zazwyczaj obchodzą najważniejsze święta, tj. np. Chiński Nowy Rok. W chińskich dzielnicach można wówczas zobaczyć przyozdobione w lampiony ulice i paradujących przechodniów. Tradycją jest również dla nich jedzenie. Chińczycy nie odstępują o krok od swoich pałeczek. Chociaż coraz częściej można także zobaczyć ich w fast foodach. Kunszt kulinarny pielęgnowany jest tu w domach lub chińskich restauracjach.

Rodzina

Większość chińskich imigrantów po osiedleniu się w Kanadzie sprowadza do siebie swoich rodziców, którymi wg tradycji ma obowiązek się opiekować. Ci znowu pomagają swoim dzieciom w sprawowaniu pieczy nad wnukami.

Starsze pokolenie bardzo często spotyka się tylko w swoim gronie. Zazwyczaj tak, jak w chińskich parkach, i tu można spotkać ich ćwiczących Tai chi czy grających na jakimś instrumencie.

Trzeba zaznaczyć, że wpływ środowiska na styl życia ma ogromne znaczenie. Młodsi Chińczycy coraz częściej odbiegają od swojej kultury. Ich potomkowie raczej z przymusu uczą się języka chińskiego, ale dużo łatwiej jest im mówić po angielsku. Rodzice kładą duży nacisk na rozwój swoich dzieci, których harmonogram zajęć dnia dosłownie pęka w szwach. Inwestują w dodatkowe lekcje z języka francuskiego, sport, taniec czy śpiew.

Odległość

Niestety istnieje pewien odsetek Chińczyków, który ma duży problem z asymilacją i znalezieniem pracy. Około 30% mężczyzn (zazwyczaj są to mężczyźni) nadal pracuje w Chinach, kiedy ich rodziny; żony z dziećmi są w Kanadzie. Spotykają się kilka razy do roku.

USA

Największą ilość chińskich dzielnic można zobaczyć w Stanach Zjednoczonych. Praktycznie każde większe miasto ma swoje Chinatown. Jednym z większych, jakie widziałam jest to w San Francisco. Wkraczając tam ma się wrażenie jakby przeniosło się do innego świata. Wszędzie wiszą chińskie lampiony, na ulicy roi się od chińczyków, tłum, hałas i niesamowite zapachy od razu przywołują na myśl Chiny.

Autor: Patrycja Dobrzyńska

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.