Jezioro Zachodnie

Jezioro Zachodnie jest najsłynniejszym miejskim akwenem wodnym w Chinach. Dzięki swoim bajkowym mostom i wyspom było oprawą sceniczną wielu opowieści i wierszy o miłości. Wystarczy wspomnieć jego nazwę a wywoła się romantyczne uczucia w sercu wielu Chińczyków.

Jak głosi legenda kiedyś smok i Fenix kłócili się o perłę powodując jej upadek. Spowodowało to powstanie Jeziora Zachodniego. Jakkolwiek prawdziwe pochodzenie datuje się na czas dynastii Tang kiedy to jezioro było zatoką rzeki Quian Tang. Wtedy zostało odłączone przez ludzi i od Jeziora i pogłębione do obecnej głębokości 1,5 – 2 m.

Dwie słynne tamy dzielą jezioro zachodnie na trzy części. Tama Su postawiona przez poeto pisarza Dongo. Jest bardzo znana ze swoich sześciu cudownie ozdobionych mostów, które zostały dokładnie skopiowane aby przyozdobić Pałac Letni w Pekinie. Inną tama na północno zachodnim brzegu Jeziora jest Bai. Swoją nazwę zawdzięcza poecie Bai Juyi. Zostało zbudowana w czasach dynastii Tang.

Wyspy Xiao Yingzhou i jej dwie mniejsze siostry Huxinting i Ruangongdun również zostały stworzone przez ludzi w podobny sposób co dwie tamy i Jezioro. Dlatego Xiao Yingzhou (“mała rajska wyspa”) została zaplanowana aby przypominać koło z czterema szprychami rozbudzać wrażenie „ jeziora w jeziorze”.
Na tylnej stronie banknotu o nominale 1 Juan można zobaczyć jeden z najsłynniejszych widoków znad Jeziora Zachodniego. Kiedy stojąc na południowym końcu wyspy Xiao Yingzhou można zobaczyć na Jeziorze trzy kamienne pagody. W nocy ich wnętrze jest rozświetlone przez świece, których światło pada na powierzchnie wody przez okrągłe otwory tworząc odbicie podobne do odbicia księżyca. Stąd nazwa Santan Yinyue (trzy głębokości odbijające księżyc).

Z wiadomych powodów kąpiel z jeziorze jest zakazana – proszę sobie wyobrazić wszystkich mieszkańców Hangzhou pływających w Jeziorze w niedziele. Dlatego na wyspy można się dostać łodzią. Do Jeziora można dostać się tradycyjną łodzią kierowaną przez wioślarza.

Istnieje w sumie 36 kopii Jeziora Zachodniego w Chinach i w innych państwach azjatyckich jak Japonia. Pokazuje to uznanie i ogromną inspirację jaką Jezioro może dać ludziom.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.