Wschodnia Dynastia Han

Symbol Wschodniej Dynastii Han

Symbol Wschodniej Dynastii Han

Wschodnia Dynastia Han otrzymała taką nazwę z powodu przeniesienia stolicy na wschód, z Chang’an do Luoyang. Odnowiona dynastia nigdy nie była w stanie dorównać wcześniejszej dynastii Han; od początku imperatorzy musieli walczyć z właścicielami ziemskimi.

Ludzie ci asystowali Liu Xiu, pierwszemu imperatorowi późniejszej dynastii Han, w dojściu do władzy. Następni imperatorzy również musieli wykorzystywać poparcie, podczas równoczesnego kontrolowania swojej władzy. Lui Xiu pochodził z rodziny posiadaczy ziemskich, posiadał ogromną posiadłość, dzierżawy, pracowników bez ziemi i niewolników. Jego posiadłość była chroniona przez prywatną armię.

Problemy, które doprowadziły do upadku wcześniejszych dynastii Han, nie zostały wyeliminowane. Władza posiadaczy ziemskich, którzy cieszyli się z przywilejów podatkowych, rosła, a liczba chłopów płacących podatki malała. Działo się tak, ponieważ tracili coraz więcej mienia przez zadłużenia wobec dużych posiadaczy ziemskich i musieli uprawiać ziemię jako dzierżawcy lub nawet chłopi pańszczyźniani.

Tak więc nie musieli wykonywać żadnych obowiązkowych ciężkich prac dla państwa. Ziemia leżała w nieużytkach w czasie wojny domowej a populacja zmniejszyła się o połowę. Dalszym ryzykiem dla panowania imperatora były rodziny cesarzowych obecne na dworze, których wpływy imperatorzy Han chcieli ograniczać. Imperatorzy musieli coraz bardziej polegać na eunuchach, którzy służyli na dworze i używali swojej wiedzy do dalszego rozwijania swoich wpływów.

Liu Xiu zmarł w 57 roku n.e. Jego następcą był Ming Di (58-76 n.e.). Powrócił on do wojowniczej polityki przeciwko Xiongnu i podjął się manewrów polowych przeciwko zachodowi. Najprawdopodobniej pod panowaniem Ming Di działalność w Chinach rozpoczęli buddyści. Za czasów jego następcy, imperatora Zhang, agresywna zagraniczna polityka była kontynuowana, jednak mimo tego nigdy nie dorównała wcześniejszej dynastii Han pod panowaniem Wu Di.

Upadek Dynastii Han

Większość władców Han było niepełnoletnich i wpadło pod wpływy eunuchów, którzy mogli w ten sposób zwiększać swoją władzę w stosunku do urzędników służby cywilnej. Posiadacze ziemscy i urzędnicy służby cywilnej wyzyskiwali ziemię coraz bardziej; pilne problemy rolnictwa nie mogły być rozwiązane; liczba zubożałych chłopów wzrosła. W 184 roku n.e. Opór Żółtych Turbanów został opanowany przez rządowych żołnierzy.

Generałowie Cao Cao i Dong Zhou zyskując na pokonaniu ruchu oporu, rywalizowali o koronę. Młody imperator był tylko marionetką. Dong Zhou została zamordowany przez eunuchów w 193 roku n.e. W następstwie Cao Cao stał się potężniejszy, ale stracił kontrolę nad terytoriami rozpościerającymi się na południu i zachodzie Chin. Wybrał słabego cesarza w 196 roku, ale utrzymał rzeczywistą władzą. Jednak nigdy nie zadeklarował się jako cesarz.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.