Dynastia Xin

Symbol dynastii Xin

Symbol dynastii Xin

Wang Mang był bratankiem księcia imperatora Yuan Di, a od 1 roku n.e. był niepełnoletnim regentem imperatora. W 9 roku n.e. przejął imperialny tytuł i utworzył dynastię Xin (xin = odnowienie). Starał się ograniczać władzę i bogactwo posiadaczy ziemskich przez upaństwowienie ich majątków. Chciał podzielić ziemię pomiędzy chłopów.

Jego cele było wprowadzenie dziewięciopolowego systemu propagowanego przez Menzius. Według niego osiem rodzin otrzymuje jeden kawałek pola z dziewięciu dostępnych. Każda rodzina pracuje na swoim kawałku a na dziewiątym pracują wspólnie i plon należy do państwa. Wang Mang przyczynił się do wybicia nowych monet, stworzył państwowy monopol bankowy, jak i nowe tytuły pasujące to jego nowej dynastii. Jego reformy natychmiast spowodowały opór części wpływowych właścicieli ziemskich, których powstanie zostało natychmiast stłumione. Wang Mang nie mógł pomimo tego wprowadzić aneksji i redystrybucji ziemi.

Panowanie Wang Mang w końcu zakończyło się wraz z buntem chłopów. Przeprowadził pobór na czas trwania manewrów i wymagał dużych zapasów zboża, co wywołało niezadowolenie. Powstanie miało swój początek wzdłuż Żółtej Rzeki, której wylew zmienił bieg rzeki pozostawiając wiele rodzin bez dachu nad głową. Została założona sekretna organizacja “czerwony łuk brwiowy” (red eyebrow).

Imperator nie mógł użyć wystarczającej siły mogącej stawić czoło powstaniu zjednoczonych chłopów i posiadaczy ziemskich. Po jego śmierci w 23 p.n.e. Liu Xiu (potomek Han i wpływowy posiadacz ziemski) przejął i odnowił dynastię Han. Był w stanie przywrócić centralnie administrowany rząd, ponieważ nawet bogaci właściciele ziemscy zostali osłabieni przez konflikt. Prawie w ogóle nikt się mu nie sprzeciwił. Przybrał imię Han Guang Wu i rządził w latach 23-57 n.e.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.