Dynastia Sui

Symbol dynastii Sui

Symbol dynastii Sui

Ustanowienie dynastii Sui

Dynastia Sui powstała z północnego imperium Zhou, jednego z trzech mniejszych imperiów, które miały swój początek w dynastii Toba Wei, jednej z szesnastu dynastii na północy Chin. W 577 n.e. władca północnej dynastii był w stanie zjednoczyć północne Chiny, kiedy podbił państwo Qi.

Zamach stanu prowadzony przez generała Yang Jian miał miejsce w 581 roku. Zabił rządzące rodziny, zadeklarował dynastię Sui i przybrał imię Wen Di. W 589 roku zakończył imperium Chen, ostatnie z sześciu południowych dynastii. Wraz z tym wydarzeniem długi okres podzielonego imperium zakończył się. Yang Jian rządził aż do 604 roku n.e. Został opisany jako sprytny i zdolny władca, który wprowadził w życie zaległe ziemskie reformy kosztem bogatych właścicieli ziemskich, zainwestował w zapasy ziarna i rozpoczął budowę systemu kanałów, które w tamtym czasie doprowadziły do poprawy gospodarki i handlu.

Jego następca, imperator Yang Di, był jego przeciwieństwem. Zamordował swojego ojca, jak również prawowitego następcę. W czasie jego panowania zaczęto konstrukcję imperialnego kanału wykonywaną przez zadłużonych chłopów. Postawił drugą stolicę z wystawnymi pałacami i był rozrzutny. Poprowadził kampanie przeciwko Korei, które zakończyły się porażkami około 612 – 614 roku. Co więcej spowodował uruchomienie produkcji ogromnej floty statków wojennych w celu prowadzenia wojny z Formosą (obecnym Tajwanem) i wyspami Ryukyu, jak również, aby wspomóc ofensywę Korei.

Upadek dynastii Sui

Kampanie imperatora Yang Di potrzebowały ogromnych sum pieniędzy potrzebnych do zachowania wewnętrznej stabilności. Niepokój został wywołany (jak to często bywało w chińskiej historii) przez chłopów, którzy stracili swoje ziemie z powodu powodzi w regionie Żółtej Rzeki. W 613 n.e. wybuchło pierwsze powstanie szlachty.

Po porażkach z Koreą, Yang Di wycofał się na południe i prawdopodobnie został zabity przez swoich doradców w 618 roku n.e. W tym czasie na północy wybuchło powstanie pod przewodnictwem Li Yuan. Został on podjudzony do tego przez swojego syna Li Shi Min, który miał być spadkobiercą tronu dynastii Tang. Li Yuan wstąpił na tron jako imperator Tang Gao Zu w 618 roku. Po tym nastąpiło podbicie Chang’an, założenie dynastii Tang, i okres dobrej koniunktury.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.