Dynastia Shang

Symbol dynastii Shang

Symbol dynastii Shang


Pochodzenia Dynastii Shang należy szukać w prowincji Henan nad Żółtą Rzeką. Ta dynastia jest również nazywana Dynastią Yin. W przeciwieństwie do dynastii Xia jest bardzo dobrze zbadana.

Król Tang założył dynastię Shang przez obalenie ostatniego króla z dynastii Xia, który stracił mandat nieba przez swój rozpustny styl życia. Pierwsi prekursorzy dzisiejszych chińskich znaków wywodzą się z kultury dynastii Shang. Pędzel, za pomocą którego chińskie znaki są pisane, został również wynaleziony w tamtym czasie i wprowadzał nowy sposób pisania. W początkach dynastii gospodarka składała się głownie z rolnictwa, jednakże późnej popyt na jedwab wzrósł ogromnie a sztuka tkania jedwabiu później znacząco się rozwinęła.

Religia w erze Shang

Shang miała rytuały składania ofiar, konsultacje z wyrocznią przez kości bydła i skorupy żółwia. Konsultacje z wyrocznią służyły poszukiwaniom pomyślnych lub niepomyślnych omenów dla przedsięwzięć takich jak wojna, małżeństwo itd. Król brał udział w tym procesie jako najwyższy kapłan i ogniwo łączące z „największym przeczuciem”. Był on również świecką i religijną głową dynastii. Ofiary z ludzi zostały znalezione w grobach Shang, w tym kobiety i niewolnicy pochowanie razem z wysokiej rangi liderami.

Terytorium Shang

Własności Shang rozciągały się od prowincji Shangding, aż do prowincji Shaanxi na zachodzie i zawierały części Anhui na południu. Stolica dynastii leżała w prowincji Hebei nieopodal dzisiejszego Anyang.

Upadek Dynastii Shang

Wraz z upadkiem dynastii Xia inny brutalny i rozpustny władca, który stracił niebiański mandat, odgrywał wielką rolę. Jego pasją były orgie, kobiety i sadystyczne torturowanie jego poddanych. Był podjudzany przez kobietę (Daji) aby popełniać okrucieństwa. W XII wieku p. n.e. (około 1125 p.n.e.) dynastia Zhou zastąpiła dynastię Shang.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.