Dynastia Jin

Symbol Dynastii Jin

Symbol Dynastii Jin


Dynastię Jin możemy podzielić na zachodnią i wschodnią.

Zachodnia Dynastia Jin trwała od 265 do 316 roku n.e. Począwszy od 280 roku jedność Chin została na krótko przywrócona. Wschodnia dynastia Jin trwała od 316 do 420 roku n.e.

Dojście do władzy Zachodniej Dynastii Jin i zjednoczenie Chin

Dynastia Jin była następcą dynastii Wei, jednym z trzech królestw i została założona przez Sima Yan w roku 265 w mieście Luoyang. Jin zdołała podbić państwo Wu i zjednoczyć Chiny.

Upadek panowania Jin: Wschodnia Dynastia Jin i imperium Wu Hu na północy.

W 285 roku wybuchły pierwsze bunty w sąsiedztwie rzeki Yangtze. Panowie feudalni czekali na słabe ogniwo w dynastii imperatora w celu powiększenia swojej potęgi i wykradzenia władzy w Chinach. Wchodziło w to naruszenie północnych obszarów przygranicznych. W Sichuan w 304 roku pojawiło się samodzielne królestwo; Hunowie wznieśli niepodległe imperium w Shaanxi. W 311 n.e. stolica Luoyang została podbita przez plemię Wu Hu. Imperator został zabity, a miasto zniszczone.

W 316 roku miasto Chang’an, wraz z cesarzem Min, padło ofiarą Wu Hu. Oznaczało to koniec Zachodniej Dynastii Jin. Panująca dynastia musiała uciekać na południe, podobnie jak wielu urzędników służby cywilnej. Razem ustanowili nowe dominium pod zwierzchnictwem Sima Rui. Północ Chin została zdominowana przez wielu rywali, ciągłe walki pomiędzy pozostałymi północnymi państwami doprowadziły do eksodusu na południe. Próby barbarzyńców w ciągłym naciskaniu na południe i przejęciu kontroli nad Chinami zawiodły. Wschodnia Dynastia Jin przetrwała do 420 n.e. kiedy to Nanjing zostało podbite przez Liu Yu, który utworzył tam swoją dynastię. Następne lata były kształtowane przez wiele imperiów, które walczyły między sobą o dominację w Jin.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.