Chińska Republika Ludowa

Symbol Chińskiej Republiki Ludowej

Symbol Chińskiej Republiki Ludowej

Zanim utworzono Republikę Ludową Chin

Zanim zacznie się rozmowę o utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, ważnym jest aby podać kilka ważnych informacji o tym co stało się przed tym wydarzeniem.

Chińska wojna domowa trwała od kwietnia 1937 do maja 1959. Walki miały miejsce pomiędzy Kuomintang (znaną również jako Partia Nacjonalistyczna KMT) i Chińską Partią Komunistyczną (CCP). Wojna rozpoczęła się w 1927 roku po Ekspedycji Północnej.

Ekspedycja Północna była militarną kampanią prowadzoną przez Kuomintang (KMT) i komunistyczną Partię Chin (CPC) od 1926 do 1927. Jej głównym celem było przyspieszenie chińskiej rewolucji przeciwko feudalizmowi i imperializmowi oraz zjednoczenie Chin pod narodowym sztandarem kończąc panowanie miejscowych wojskowych gubernatorów.

Wojna domowa

Wojna domowa rozpoczęła się w 1927 roki kiedy prawoskrzydłowy odłam KTM prowadzony przez generalissimusa Chiang Kai-shek usunął Komunistycznych i KMT-owych lewicowców z sojuszu KMT-CCP.
Wojna zakończyła się rozłamem tych dwóch ideologii. Jednej będącej popieranej przez zachód nacjonalistycznej KTM a drugiej wspieranej przez komunistyczną CCP. Wojna domowa była prowadzona sporadycznie aż do wybuchu II Wojny Chińsko-Japońskiej, której efektem był zorganizowany i tymczasowy opór przeciwko japońskiej inwazji.

Japońska inwazja uważana była za oportunistyczną, ponieważ Chiny były w stanie wewnętrznego wrzenia. Japońska kampania przeciwko Chinom zakończyła się w sierpniu 1945 roku. Zrzucenie bomby atomowej spowodowało kapitulację Japonii szybciej niż ktokolwiek w Chinach by się spodziewał.
Oznaczało to koniec II Wojny Światowej a ponowne rozpoczęcie na pełną skalę wojny domowej w Chinach w 1946 roku.

Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej

1 października 1949 Chińska Republika Ludowa została oficjalnie utworzona a stolicą państwa został Pekin (Beijing). „Chiński lud powstał” zadeklarował Mao ogłaszając stworzenie „ludowej demokratycznej dyktatury”.

Ludzie zostali podzieleni na cztery klasy: pracownicy, chłopi, drobnomieszczaństwo i narodowi kapitaliści. Cztery klasy miały być prowadzone przez CCP jako prekursora klasy pracującej.

CCP dowodził przewodniczący Mao, natomiast na czele rządu stał Zhou Enlai jako szef rady Administracyjnej Państwa. Chińska Republika Ludowa została uznana przez Związek Radziecki 2 października 1949 roku.

W 1950 roku Chiny i Związek Radziecki podpisały Traktat Przyjaźni, Przymierza i Obustronnej Pomocy ważny do 1980 roku. Pakt ten miał głównie na celu przeciwstawić się Japonii lub jakiejkolwiek z jej sprzymierzeńców w przypadku agresji na Chiny.

Nowe przywództwo

Nowe przywództwo było bardzo zdyscyplinowane i mogło rozpocząć program narodowej integracji i reform. Zdawano sobie sprawę, że realizacja rekonstrukcji gospodarki i społecznej stabilizacji potrzebuje dobrej woli i współpracy wszystkich klas. Ku zaskoczeniu liderów społeczeństwo w większości popierało akcje rządu.

W 1950 roku na stałym lądzie kontrolowanym przez komunistów ustały główne działania wojenne a wpływy nacjonalistów ograniczyły się do pozostałych terytoriów.

Do dnia dzisiejszego nie zostało ogłoszone oficjalne zawieszenie broni, mimo że dwie strony są gospodarczo blisko ze sobą połączone. Do 1950 roku międzynarodowe uznanie komunistycznego rządu znacząco wzrosło, ale ponownie zwolniło po zaangażowaniu się Chin w Wojnę Koreańską.

Po tym jak Chiny przystąpiły do Wojny Koreańskiej, początkowe umiejscowienia w chińskiej polityce wewnętrznej ustąpili masywnej kampanii przeciwko „wrogom państwa”. Ci wrogowie to „zbrodniarze wojenni, zdrajcy, biurokratyczni kapitaliści i kontrrewolucjoniści”.

Kampanie te połączone były ze sponsorowanymi przez partię procesami, na których była obecna duża liczba ludzi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.