Historia Chin

dynastia xia

Dynastia Xia

Dynastia Xia nigdy nie została ostatecznie potwierdzona historycznie, mimo że wykopaliska ujawniły znaki rządzącej dynastii datowane na 21 wiek p.n.e. Na przykład naczynia z brązu zostały znalezione w Erlitou (północne Chiny) w 1975 roku. Inskrypcje wskazywały kulturę poprzedzającą dynastie Shang. Tradycje i historia odnoszące się do dynastii Xia zostały po raz pierwszy zapisane dopiero tysiąc lat po jej upadku. Czytaj więcej o dynastii Xia.

dynastia-shang

Dynastia Shang

Pochodzenia Dynastii Shang należy szukać w prowincji Henan nad Żółtą Rzeką. Ta dynastia jest również nazywana Dynastią Yin. W przeciwieństwie do dynastii Xia jest bardzo dobrze zbadana. Czytaj więcej o dynastii Shang.

dynastia_zhou

Dynastia Zhou

Dla studentów chińskiej filozofii dynastia Zhou jest jedną z najbardziej pasjonujących ponieważ w czasach tej dynastii żyło najwięcej sławnych chińskich filozofów – głównie w erze kiedy panowanie Zhou traciło wpływy a wiele małych państwo walczyło o władzę. Czytaj więcej o dynastii Zhou.

dynastia_qin

Dynastia Qin

Qin była jedną z Siedmiu Królestw (Han, Wei, Chao, Qi, Yan, Qin, i Chu), które przeprowadziły walkę o biegłe panowanie nad imperium około roku 300 p.n.e.. Król dynastii Zhou był ciągle imperialnym duchowym przywódcą ale nie mógł zrobić nic przeciwko niepodległym księstwom. Qin pojawiła się na zachodzie dzisiejszej prowincji Shaanxi. Czytaj więcej o dynastii Qin.

zachodnia_dynastia_han

Zachodnia Dynastia Han

Pierwszy imperator dynastii Qin, Qin Shi Huang Di, umarł w 210 p.n.e. podczas podróży inspekcyjnej. Jego drugi syn, który przybrał imię Er Shi Huang Di odziedziczył tron. W 207 roku został zamordowany przez eunucha Chao Gao. Surowy system karny, przymusowa ciężka praca (budowa Wielkiego Muru Chińskiego) i manewry wojenne doprowadziły do niezadowolenia pośród rolników. Stara szlachta była niezadowolona ponieważ imperator zabrał im władzę. Czytaj więcej o Zachodniej Dynastii Han.

dynastia_xin

Dynastia Xin – bezkrólewia Wang Mang

Wang Mang był bratankiem księcia imperatora Yuan Di a od 1 roku n.e. był niepełnoletnim regentem imperatora. W 9 roku n.e. przejął imperialny tytuł i utworzył dynastię Xin (xin = odnowienie). Starał się ograniczać władzę i bogactwo posiadaczy ziemskich przez upaństwowienie ich majątków. Chciał podzielić ziemię pomiędzy chłopów. Czytaj więcej o dynastii Xin.

wschodnia-dynastia-han

Wschodnia Dynastia Han

Wschodnia Dynastia Han otrzymała taką nazwę z powodu przeniesienia stolicy na wschód, z Chang’an do Luoyang. Odnowiona dynastia nigdy nie była w stanie dorówna wcześniejszej dynastii Han; od początku imperatorzy musieli walczyć z właścicielami ziemskimi. Czytaj więcej o Wschodniej Dynastii Han.

trzy-krolestwa

Trzy Imperia

Czas Trzech Imperiów został uwieczniony w słynnej powieści San Guo Yanyi “Trzy Imperia”, która opowiada o zamieszaniu, jakie wywiązało się po upadku ostatniej dynastii Han i walki o dominację w Chinach. Czytaj więcej o Trzech Imperiach.

dynastia-jin

Dynastia Jin

Dynastie Jin możemy podzielić na zachodnią i wschodnią dynastię Jin. Zachodnia Dynastia Jin trwała od 265 do 316 roku n.e. Począwszy od 280 roku jedność Chin została na krótko przywrócona. Wschodnia dynastia Jin trwała od 316 do 420 roku n.e. Czytaj więcej o dynastii Jin.

dynastie-polnocne-poludniowe

Północne i południowe dynastie – czas ogólnokrajowego sporu

Chiny w rzeczywistości były podzielone jedno południowe i liczne północne imperia od 315 n.e. kiedy Hunowie przejęli Chang’an. Wraz z upadkiem wschodniej dynastii Jin w 420 roku rozpoczął się na południu okres fragmentacji na wiele imperiów trwający ponad 150 lat aż do roku 589. Wtedy to krótko rządząca dynastia Sui zjednoczyła imperium na krótki czas. Czytaj więcej o dynastiach północnych i południowych.

dynastia-sui

Dynastia Sui

Dynastia Sui powstała z północnego imperium Zhou, jednego z trzech mniejszych imperiów, które miały swój początek w dynastii Toba Wei, jednej z szesnastu dynastii na północy Chin. W 577 n.e. władca północnej dynastii był w stanie zjednoczyć północne Chiny, kiedy podbił państwo Qi. Czytaj więcej o dynastii Sui.

dynastia-tang

Dynastia Tang

Dynastia Tang była szczytem kulturowym i politycznym Chin. Za tych czasów chińska polityka dotarła do Korei, Wietnamu i Azji wewnętrznej. W erze Tang buddyjskie klasztory były szczególnie podatne na wzrost w postaci władzy i bogactwa. Obce religie jak islam, judaiz, i chrześcijaństwo były w stanie zrobić swoje pierwsze kroki w Chinach w czasie panowania drugiego imperatora Tang Gao Zong. Czytaj więcej o dynastii Tang.

piec-dynastii

Pięć Dynastii

Czas od 907 do 960 jest znany jako czas pięciu dynastii. Te pięć dynastii są aluzją do pięciu północnych dynastii. Czytaj więcej o Pięciu Dynastiach.

dynastia-song

Dynastia Song

Założyciel dynastii Song, generał Zhao Kuangyin, został ogłoszony imperatorem przez swoich żołnierzy w 960 roku. Kaifeng stało się stolicą imperium Song, które było w stanie zjednoczyć całe Chiny w ciągu następnych 20 lat. Pierwszy imperator otrzymał imię Taizu, jednak w sprawach zagranicznych dynastia Song nie była w stanie kontynuować sukcesu dynastii Tang. Czytaj więcej o dynastii Song.

dynastia-yuan

Dynastia Yuan: panowanie Mongołów

Już za czasów dynastii Song północni Mongołowie wzmocnili swoje siły i stworzyli coraz więcej zagrożeń dla Song. Kublai Khan, przywódca Mongołów, poprowadził kilka kampanii aż w końcu w 1279 zdobył Lin’an – stolicę południowej dynastii Song. W ten sposób państwo zostało ponownie zjednoczone po ponad 300 latach a rozwój Chin postępował w sposób ujednolicony. Czytaj więcej o dynastii Yuan.

dynastia-ming

Dynastia Ming

Zhu Yuanzhong był pierwszym cesarzem Dynastii Ming. W późniejszym okresie panowania Ming został nazwany Ming Taizu (Wielki przodek Ming). Sposób, w jaki sprawował władzę, był zwany hongwu (szokująco wojowniczy). Czytaj więcej o dynastii Ming.

dynastia-qing

Dynastia Qing

Upadek dynastii Ming (1368-1644) został zapoczątkowany przez walkę o władzę i intrygi co razem doprowadziło do politycznej niestabilności, która z jednej strony została spowodowana przez regencje kilku niewielkich i słabych cesarzy, a z drugiej narastające zagrożenie pochodzące z północy: Dżurdzeni, potomkowie założycieli królestwa Jin w XII wieku. Czytaj więcej o dynastii Qing.

Chińska Republika Ludowa

Zanim zacznie się rozmowę o utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, ważnym jest aby podać kilka ważnych informacji o tym co stało się przed tym wydarzeniem. Czytaj więcej o Chińskiej Republice Ludowej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.