Rok Węża蛇

Chiński zodiak rok węża

Chiński zodiak rok węża

1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

Osoby urodzone w Roku Węża są uważane za wnikliwe i rozsądne. Problemy rozwiązują za pomocą umysłu i logiki zamiast intuicji. Mają szczęście do pieniędzy, ale są także skąpi i nie pożyczają ich.

Mają tendencje do bycia egoistami, czują współczucie dla innych i pomagają osobom, którym się nie poszczęściło. Nie wierzą innym i wolą brać sprawy w swoje ręce przewidując, że tylko wtedy zostaną one załatwione. Najlepiej pasują do osób urodzonych w Roku Wołu i Zająca.

Symbol węża w chińskiej kulturze

Wąż jest piątym zwierzęciem chińskiego zodiaku. Jest też jednym z pięciu jadowitych zwierząt. Uważa się go za sprytne, ale złe i podstępne stworzenie. Ten, kto ma „serce węża”, jest osobą podstępną. Dawniej węże otaczane były w Chinach kultem, szczególnie na obszarach przyrzecznych, ponieważ bogowie rzek wyobrażani byli często w postaci węża. Bóg Rzeki Żółtej na przykład był małym złotym wężem z czworokątną głową i czerwonymi kropkami pod oczami. Ten bóg-wąż kochał przedstawienia teatralne, które urządzano, aby podtrzymać jego dobry nastrój. Niektóre węże żądały co roku w określonym dniu ofiary w po-staci młodej dziewczyny. Ofiary te składano, aż pewien dzielny bohater zabił węża, przebrawszy się w strój kobiecy. Podobnie jak w zachodnio azjatyckich baśniach węże mogą obdarowywać perłami. W jednej ze znanych baśni młodzieniec ratuje takiego właśnie węża i za to otrzymuje od niego w darze kosztowności. Gdy cesarz zażądał wątroby węża, młodzieniec poprosił o nią swego węża. Tego było już za wiele i wąż pożarł niewdzięcznika. Wątroba węża jest jeszcze w czasach dzisiejszych poszukiwanym lekarstwem. Na Tajwanie jada się dużo węży, gdyż ich mięso podobno dobrze działa na oczy. Tłuszcz węża jest nato-miast bardzo niebezpieczny, bo powoduje, że penis się kurczy i nigdy już dobrze nie funkcjo-nuje.

Wężową skórę powinno się zatrzymywać; dzięki niej człowiek może stać się bogaty. Sny o wężach mają różne znaczenie. Jeśli człowiekowi śni się, że goni go wąż, to sen taki przynosi szczęście. Sen o czarnym wężu zapowiada narodziny córki, natomiast siwy wąż oznacza narodziny syna. Na Tajwanie sen o wężu wróży utratę bogactwa. Jeśli we śnie człowieka osaczają węże, zapowiada to zmianę w życiu; jest to nawiązanie do węża zrzucającego starą skórę, tzn. węża, który ulega przemianie. Jeśli mężczyzna śni o jednym tylko wężu, oznacza to nową znajomość z kobietą.

Węże mają opinię zwierząt bardzo zmysłowych, a ponieważ przyciąga je zapach damskiej bielizny, chwyta się je tą właśnie metodą. Nic dziwnego, że węża porównuje się do penisa. Jednak ilustracja węża z trójkątną głową to symbol żeński, co stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, by nie przyjmować bez zastrzeżeń wyobrażeń z zakresu psychologii głębi. Demony w postaci węży z ludzką głową występują ponoć w prowincji Guangxi. Jeśli wołają one kogoś po imieniu, w żadnym wypadku nie wolno im odpowiadać. Także w Guangxi występują podobno węże tak wielkie, że mogą połknąć słonia象(Xiàng). Jednak ponieważ słowo „słoń” brzmi tak samo jak „minister”, niektórzy odnoszą podaną wyżej informację do baśni o wężu połykającym zbyt chciwego dobroczyńcę, który stał się już ministrem.

„Biały wąż” 白蛇(Báishé) to bohaterka bardzo znanej powieści ludowej i wielu filmów. Jest to wąż, który przemienia się w piękną kobietę, po czym poślubia mężczyznę, którego kocha, i czyni go bogatym. Młody mężczyzna jednak daje się przekonać buddyjskiemu mnichowi, że kobieta jest zła, mimo że ona właśnie oczekuje jego dziecka. Mnich pozwala kobiecie urodzić dziecko, po czym przepędzają do pa- gody, która jeszcze do niedawna stała nad Zachodnim Jeziorem w Hangzhou. Gdy syn staje się sławnym uczonym, odwiedza i obdarza szacunkiem swą matkę węża.

Źródło: Symbole chińskie – Wolfram Eberhard, wyd. Universitas

1 comment to Rok Węża蛇

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.