Rok Szczura鼠

Chiński zodiak rok szczura

Chiński zodiak rok szczura

1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020

Osoby urodzone w Roku Szczura są uważane za bystre i inteligentne. Są pewne siebie i moją pozytywną podejście do życia. Pracują ciężko aby osiągnąć cele i są uważane za perfekcjonistów. Jeśli chodzi o pieniądze są raczej ostrożne, nawet skąpe i zazwyczaj nie pożyczają pieniędzy. Pasują do ludzi urodzonych w Roku Smoka, Małpy i Wołu.

Symbol szczura w chińskiej kulturze.

Szczur jest pierwszym zwierzęciem starego chińskiego zodiaku. Mówi się, że na czele szeregu zwierząt, które miały być ujęte w zodiaku, stał wół. Jednak szczur usiadł niepostrzeżenie na jego grzebiecie i zeskoczył z góry w momencie, gdy zwierzęta ustawiały się w kolejce do nominacji. W ten sposób stał się pierwszym zwierzęciem zodiaku.

Szczur ma związek z pieniędzmi. O szczurze gryzącym coś nocą mówi się, że „liczy pieniądze”. „Pieniężnym szczurem” przezywa się skąpca.
Dawniej nie zakłócano szczurom spokoju w określonym dniu (w zależności od regionu był to trzeci dzień dwunastego lub dziewiętnasty dzień pierwszego miesiąca), gdyż wierzono, że jest to dzień ich zaślubin. W jednej z południowochińskich baśni właśnie szczur przynosi ludziom ryż. Szczury mogą przemieniać się w demony, głównie męskie, w odróżnieniu od lisów, które staja się żeńskimi demonami. Jeśli w domu są szczury, to pojawią się także koty, ponieważ wiedzą one, że rodzina wkrótce zbiednieje.

W dawnych tekstach często można znaleźć wzmianki o szczurzym tańcu, podczas którego szczury stają na tylnych łapach, przednie zakładają na łebki i śpiewają.

W przeciwieństwie do szczura mysz nie odgrywa żadnej roli w symbolice; może z tego powodu, że nie wyrządza tylu szkód, co szczur, a może dlatego, że obydwa zwierzęta noszą tę samą nazwę (鼠shu1) i jedynie w przypadkach, kiedy rozróżnienie jest konieczne, nazywa się szczura „starą myszą” (老鼠lao3shu1).

W dawnych czasach w Nowy Rok wystawiani na tagach w Pekinie mysi teatr.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.