Rok Małpy猴

Chiński zodiak rok małpy

Chiński zodiak rok małpy

1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016

O osobach urodzonych w roku małpy mówi się, że są inteligentne, zdolne i elastyczne. Są bardzo pomysłowe, dlatego łatwo rozwiązują problemy. Małpy mają dobre pomysły, rozsądek i są spragnione wiedzy.

Nie odkładają zadań na półkę, tylko stawiają czoło problemowi natychmiast co sprawia, że odnoszą sukcesy. To także sprawia, że są aroganccy i patrzą na innych z góry. Pasują do osób urodzonych w Roku Małpy albo Szczura.

Symbol małpyw chińskiej kulturze

Małpa odgrywa dużą rolę nie tylko w mitologii indyjskiej, ale także w Chinach Południowych (gdzie występuje wiele jej gatunków) i w Tybecie. Według jednej z tybetańskich legend małpa jest praojcem wszystkich Tybetańczyków. W Chinach Południowych popularne są opowieści o małpach porywających kobiety i płodzących z nimi dzieci. Wiele klanów wyprowadza swój rodowód z takiego właśnie „mieszanego małżeństwa”.

Także bóstwa przybierają małpią postać, jak na przykład w Indiach król małp Hanuman. Najbardziej znaną małpa jest Sun Wukong, towarzysząca buddyjskiemu pielgrzymowi Xuanzangowi podczas jego podróży do Indii. Wiele razy ratuje go z niebezpiecznej sytuacji, sprawia mu to jednak także wiele kłopotu swoim temperamentem i psotami. W starej powieści sowizdrzalskiej Wędrówka na Zachód Sun Wukong jest jedna z głównych postaci. W sztukach teatralnych, przedstawiających sceny z tej powieści, aktor grający małpę jest tancerzem z biało umalowaną twarzą, posługuje się rekwizytem – długą laską. Jego taniec wywołuje ogólny śmiech. W Chinach południowych wzniesiono na cześć małpy wiele świątyń, w których czczono ją jako Qitian dasheng (Wielkiego Świętego Równego Niebu). W tradycji ludowej natomiast małpa symbolizuje cudzołożnika.

W chińskim zodiaku małpa jest dziewiątym zwierzęciem; następuje po koniu, z którym często jest przedstawiana. Jeśli obraz wyobraża małpę na koniu, znaczy to mashang fenghou, co brzmi tak samo jak zdanie mówiące: „Oby jak najszybciej (ma shang) nadano ci tytuł hrabiego (feng hou)” Taki obraz jest odpowiednim prezentem dla urzędnika. Jeszcze częściej przedstawiana jest małpa z brzoskwinia w dłoni (wzmiankę o tym można znaleźć już w klasycznej powieści Metamorfozy bogów (Fengshen yun yi)). Przekazuje ona brzoskwinię „długiego życia”, która według legendy ukradła w gaju brzoskwiniowym Xiwangmu.

Inna ilustracja przedstawia dwie małpy na sośnie, co symbolizuje: „Oby tobie i twemu potomstwu z pokolenia na pokolenie nadawano tytuł hrabiowski”. To samo znaczenie ma obraz dwóch małp, z których jedna siedzi na plecach (bei) drugiej.

Źródło: Symbole chińskie – Wolfram Eberhard, wyd. Universitas

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.