Pięć Elementów

Każdy człowiek poszukuje czegoś, jak np. pieniędzy, przyjaciół, miłości, nowego domu lub nowego samochodu – lista mogłaby być kontynuowana w nieskończoność. Jednak w końcu każdy dąży podczas zaspokajania swoich osobistych zachcianek lub konkretnych celów do harmonii nie do końca będąc świadomym tego.

Znalezienie tej harmonii wydaje się niemożliwe dla wielu ludzi i dlatego wewnętrzne znaki wskazujące na brak równowagi są rzadko rozpoznawalne lub po prostu ignorowane. Zamiast zwyczajnego życia człowiek jest nawiedzany przez pokusy materialne i preferuje cieszyć się gastronomicznymi przyjemnościami i zwykł tak postępować za każdym razem.

Jednak nadejdzie czas, kiedy staniemy się przytłoczeni przez uczucia agresji, obawy, desperacji, żalu lub podobnych nastroi. Nadejdzie czas, kiedy będziemy się czuć źle a nawet zachorujemy. Według Chińskiej Medycyny sekret naszego zdrowia cały czas leży w nas samych i w naszym środowisku.

System Pięciu Elementów wywodzi się z Taoizmu, zapewnienie podstawy dla harmonii we wszechświecie w naturze i człowieku. Wszystkie rzeczy, które przewidujemy w naszym świecie są w relacjach między sobą i zawierają w każdym przypadku mikroskopijną reprezentacje wszechświata. W związku z tym wszystkie są przypisane Pięciu Elementom, którymi są: woda, drewno, ogień, ziemia i metal.

Dla ludzi oznacza to, że wszystkie ich organy, jedzenie, które konsumują, doświadczenie każdego dnia emocje itd. są w każdym przypadku przypisane jakiemuś elementowi. Krótka reprezentacja odpowiednich połączeń wygląda następująco:

Woda Drewno Ogień Ziemia Metal
Pęcherz moczowy Woreczek żółciowy Jelito cienkie Brzuch Okrężnica
Nerka Wątroba Serce Śledziona Płuca
Uszy Oczy Język Usta Nos
Kości Ścięgna Naczynie krwionośne Mięśnie Skóra
Strach / odwaga Szał / opanowanie Niecierpliwość / radość Smutki / sympatie Smutek / szczerości
Czarny Zielony Czerwony Żółty Biały
Słony Kwaśny Gorzki Słodki Cierpki

Ponieważ człowiek ma w sobie cząsteczki wszechświata reprezentujące fundamentalne procesy i ponieważ te pięć elementów pochodzi od wszechświata wynika z tego, że człowiek może być poddawałby analizie w zgodnie z tymi elementami. Celem analizy jest oczyszczenie organów osoby zainteresowane, wzmocnienie ich i doprowadzenie do harmonicznego balansu, aby energia mogła przepływać bez przeszkód od organu do organu i przez ścieżki energetyczne. Celem tego jest odzyskanie przez ciało fizycznej i emocjonalnej sprawności. Pięć Elementów jest połączonych przez specyficzny cykl, w którym jeden żywi następujący po nim. Woda żywi drewno, drewno służy jako paliwo dla ognia, ziemia jest użyźniana przez popiół, ziemia kryje w sobie metal a metal produkuje wodę. Ten cyk nazywany jest cyklem wzrostu.

Drugi cykl jest cyklem kontrolującym i zaczyna działać, kiedy energia qi w cyklu wzrostu zostaje zablokowana nie mogąc dostać się do sąsiadującego elementu. W tym cyklu drewno kontroluje ziemię, ziemia kontroluje wodę, woda kontroluje ogień, ogień kontroluje metal a metal kontroluje drewno.

Najważniejszym dla tych dwóch cykli jest, aby przepływ energii qi był nieutrudniony i w zgodzie z odpowiednimi prawami cyklów jak również, aby balans między elementami był utrzymany.

Jeżeli wytrącony z równowagi element zaczyna gubić energię zarówno od poprzedzającego elementu, następującego elementu lub kontrolującego elementu powoduje to intensyfikację braku równowagi, co w końcu prowadzi do problemów i chorób. Organy w ludzkim ciele funkcjonują dokładnie według cyklicznych procesów i mogą zostać wytrącone z równowagi lub zniszczone przez konsumowany pokarm, emocje lub wpływ środowiska.

W związku z tym każdy człowiek ma możliwość stania się świadomym swojego ciała i swoich emocji, badania siebie i poświęceniu się harmonizacji z pomocą naturalnych dróg.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.