Chińska flaga

flaga Chińskiej Republiki Ludowej

flaga Chińskiej Republiki Ludowej

Projekt chińskiej flagi składa się z jednolitego czerwonego tła z pięcioma złotymi gwiazdami położonymi w lewym górnym rogu. Gwiazda położona przy lewym brzegu flagi jest największa. Pozostałe mniejsze gwiazdy są rozstawione dookoła największej z nich w jednakowych odległościach od siebie i od dużej gwiazdy. Jedno z pięciu ramion mniejszych gwiazd wskazuje dokładnie centrum dużej gwiazdy.

Mówi się, że symbolika dużej złotej gwiazdy reprezentuje kierownictwo Komunistycznej Partii Chin podczas gdy cztery małe gwiazdy reprezentują cztery klasy ludzi w Chinach (sklasyfikowanych przez Mao Zedong): robotnicy, chłopi, drobne mieszczaństwo, patriotyczni kapitaliści. Kolory czerwony i złoty mają również symboliczne znaczenie. Czerwony jest kolorem powszechnie powiązanym z komunizmem a złoty symbolizuje żółtą rasę Narodu Chińskiego.

Historia pochodzenia chińskiej flagi rozpoczęła się w lipcu 1949 roku kiedy to władze umieściły w gazetach ogłoszenie mówiące, że wszyscy ludzie mają prawo przesłać swoją propozycje. Zostało nadesłanych ponad 3 000 zgłoszeń, a liczba propozycji została wkrótce zmniejszona do 38 możliwości. W końcu została wybrana praca zaprojektowana przez Zeng Liansong jako wygląd flagi dla Chińskiej Republiki Ludowej. Władze wprowadziły tylko jedną poprawkę. Usunięte zostały z flagi ze środka dużej gwiazdy sierp i młot ale Zeng ciągle był uznawanym za projektanta wyglądu flagi.

Projekt został oficjalnie zaakceptowany 27 września 1949 roku, a 1 października 1949 prezydent Mao Zedong po raz pierwszy wzniósł flagę na widok publiczny na placu Tiananmen. Chińska flaga jest wciągana codziennie na masz na placu Tiananmen o wschodzie słońca, a ściągana o zachodzie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.