Zasady z YI oraz BU

你们好!
Witam Was!

W tym artykule wytłumaczę Wam podstawowe zasady, które wykorzystywane są w języku chińskim w odniesieniu do wyrazu jeden – czyli ‘yi’ oraz wyrazu nie – czyli ‘bu’. Są to bardzo często występujące w języku chińskim wyrazy, które w połączeniu z różnymi tonami są odczytywane na kilka sposobów. Mówienie wyrazu ‘yi’ z pierwszym tonem i ‘bu’ z czwartym tonem we wszystkich sytuacjach nie byłoby błędem karygodnym, ale z pewnością przyczyni się do tego, że nasza wypowiedź będzie brzmiała obco i nienaturalnie. W związku z czym, chciałabym przybliżyć Wam zasady jakie powinniśmy stosować podczas mówienia po mandaryńsku, aby nasze wypowiedzi były przyjazne dla chińskiego ucha.

ZASADY Z WYRAZEM ‘bù’ , czyli ‘nie’

 • Jeżeli wyraz występujący po wyrazie ‘bù’ ma ton czwarty, wtedy ‘bù’ czytamy z tonem drugim. Większość podręczników do nauki języka chińskiego wypisując pinyin stosuje tę zasadę graficznie zmieniając ton czwarty na drugi. Są również i takie podręczniki, gdzie uczeń sam musi wiedzieć, jak powiedzieć poprawnie ton w wyrazie ‘bu’.

  Np.
  Bú xiè
  Bú yào
  Bú shì
  Bú qù

  [audio:http://echiny.pl/wp-content/uploads/2011/11/zasada_z_yi_i_bu_1-.mp3]

ZASADY Z WYRAZEM ‘yī’, czyli ‘jeden’

 1. Jeżeli wyraz występujący po wyrazie ‘yī’ ma ton czwarty, wtedy wyraz ‘yī’ czytamy z tonem drugim. Niektóre podręczniki zmieniają graficznie zapis fonetyczny, ale jest to zdecydowaną rzadkością i zwykle musimy wiedzieć sami jak przeczytać taki wyraz.

  Np.
  yí wàn
  yí kuài
  yí yì

  [audio:http://echiny.pl/wp-content/uploads/2011/11/zasada_z_yi_i_bu_2.mp3]
 2. Jeżeli wyraz następujący po wyrazie ‘yī’ ma każdy inny ton poza tonem czwartym (tj. ton 1, 2, 3 i zerowy) to wtedy wyraz ‘yī’ czytamy z tonem czwartym. Graficzne zmiany tego tonu występują bardzo rzadko w podręcznikach i musimy zdać się sami na siebie podczas odczytywania tego typu zwrotów.

  Np.
  yìbǎi
  yìqiān
  yìqǐ

  [audio:http://echiny.pl/wp-content/uploads/2011/11/zasada_z_yi_i_bu_3.mp3]

Do przeczytania wkrótce!
再见!

Autor: Katarzyna Bańka

1 comment to Zasady z YI oraz BU

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.