Słowniki

Składniki reprezentujące znaczenie znaków nazywane są radykałami lub podstawowym obrazem przekazującym znaczenie. Na podstawie tych radykałów chińskie znaki mogą być odnajdywane w słowniku. Istnieje 214 radykałów, podczas gdy liczba znaków różni się w chińskich słownikach. Znak jest wynajdywany przez dostrzeżenie radykałów.

3 pociągnięcia

Po pierwsze należy znaleźć radykał na liście 214 radykałów, która jest w słowniku. Każdy radykał ma numer. Radykały są posortowane według liczby pociągnięć. Znak usta – “mouth” – składa się z 3 pociągnięć i ma numer 50 (niestety nie ma znormalizowanej listy, dlatego liczba radykałów może się różnić). Na drugiej liście znaleźć można wszystkie znaki poukładane według ich radykałów. Po drugie należy policzyć całkowitą liczbę pociągnięć dodanych do radykału.

2 pociągnięcia

Na drugiej liście znajdują się wszystkie znaki z radykałem numer 50 i dwa dodatkowe pociągnięcia. Można je tam odnaleźć, jak również numer strony w słowniku, gdzie są zlokalizowane. Na tej stronie można zapoznać się z wymową i znaczeniem znaku. Początkowo ta procedura wydaje się być skomplikowana, ale z odrobiną praktyki wyszukuje się znaki tak szybko, jak w słowniku polsko – angielskim. Zaawansowani uczniowie znają 214 radykałów na pamięć i dlatego używają tylko drugiej listy, aby odnaleźć stronę w słowniku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.