Jak pisać na komputerze?

Wprowadzanie chińskich znaków

Oczywiście nie używa się klawiatury z tysiącem przycisków aby pisać chińskie znaki na komputerze. Używa się tradycyjnej klawiatury z transkrypcją pinyin lub zhuyin na Tajwanie do wprowadzania znaków. Po wpisaniu wymowy znaku wszystkie znaki z tą wymową zostają wyświetlone w pasku. Każdy znak ma numer i wybiera się pożądany znak przez wpisanie cyfry. Brzmi to raczej skomplikowanie, ale szybko można się do tego przyzwyczaić. Co więcej, znaki ukazujące się w pasku są posortowane w zależności od występowania tak, aby najczęściej występujące znaki pojawiały się jako pierwsze.

W systemie Windows 7 należy dodać odpowiednią klawiaturę i poprzez pasek języka będziemy mogli wprowadzać chińskie znaki. Dokładną instrukcję można znaleźć tutaj.

Jak wyświetlać chińskie znaki na komputerze

Jeżeli wejdziesz na stronę zawierającą chińskie znaki niezbędnym jest zainstalowanie odpowiedniego kodowania na twoim komputerze. Kiedy wchodzi się na taką stronę po raz pierwszy, zazwyczaj otrzymuje się wiadomość o potrzebie zainstalowania kodowania, co powinno dziać się automatycznie.

W przypadku systemów z rodziny Windows XP należy też pobrać pakiet znaków wschodnioazjatyckich.

Chińskie oprogramowanie

Aby wprowadzać chińskie znaki wymagane jest specjalne oprogramowanie. Dla posiadających starsze wersje Windows dodatkowe programy to np. NanjiStar, Chinese Partners czy Richwin. Obecnie Windows oferuje wsparcie języków azjatyckich, które mogą być zainstalowane podczas instalacji Windows.

Większość programów zawiera maksimum 6000 znaków, co podczas pisania prac naukowych prowadzi do problemu niedostępności niektórych znaków. Pisząc email, transkrypcja lub znak z tą samą wymową, mogą być użyte do zastąpienia jakiegoś znaku. Z pomocą niektórych programów można samemu pisać znaki ale ktokolwiek używający programu pod innym systemem nie będzie w stanie ich zobaczyć.

1 comment to Jak pisać na komputerze?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.