Ile ich jest?

Ile trzeba znać znaków aby być w stanie czytać gazetę? I ile chińskich znaków istnieje? Chińskie dzieci uczą się 3000 znaków przez pierwsze sześć lat szkoły. Jest ot wystarczające dla czytania książek i gazet. Chińczycy, którzy opanowali więcej niż 1500 znaków nie są uważni za analfabetów. Wykształceni Chińczycy przyswoili około 6000 znaków. Z wiedzą 3500 znaków jest się w stanie przeczytać około 99,7% tekstu.

Dokładna liczna chińskich znaków zmieniała się za czasów różnych dynastii. Z biegiem czasu różne słowniki zostały napisane zawierające rożną liczbę znaków. Za czasów stylu pisania zwanym „muszlą i kością” (shell-and-bone) było już 4000 znaków w użyciu. Słownik Kangxi (The Kangxi Cidian) z XVIII wieku został opracowany w czasie dynastii Qing, zawiera ponad 50 000 chińskich znaków.

Wielki Słownik Języka Chińskiego (The „Hanyu da cidian” – Big Chinese Dictionary) z 1990 również zawierał około 50 000 znaków. Najstarszym słownikiem jest „Shuowen jiezi” (Wyjaśnienie Pisowni – The Explanation of Writing) datowanym na 121 rok p.n.e.

Nowoczesne słowniki codziennego użytku zawierają mniej znaków. Powszechnie używany klasyczny słownik „Mathew’s Chinese-English Dictionary” zawiera 7773 znaków. Z jego użyciem można przetłumaczyć większość tekstów używanych w podręcznikach. Ogólnie słowniki zawierają około 6000 znaków.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.