Chińskie znaki

eChińskieznaki.pl

Chińskie znaki – pochodzenie

Chińskie znaki są najstarszym pismem używanym na świecie będącym obecnie w ciągłym użyciu. Już 4000 tysiące lat temu chińskie znaki były używanie na kościach wyroczni lub na skorupach żółwi. Około 1,3 miliarda Chińczyków (ChRL, Chińczycy mieszkający w USA, Singapurze itd.) używa obecnie znaków czyli około 1/5 ludzkości. Czytaj dalej o pochodzeniach chińskich znaków.

Ile ich jest?

Ile trzeba znać znaków aby być w stanie czytać gazetę? I ile chińskich znaków istnieje? Chińskie dzieci uczą się 3000 znaków przez pierwsze sześć lat szkoły. Jest to wystarczające do czytania książek i gazet. Chińczycy, którzy opanowali więcej niż 1500 znaków, nie są uważni za analfabetów. Wykształceni Chińczycy przyswoili około 6000 znaków. Z wiedzą 3500 znaków jest się w stanie przeczytać około 99,7% tekstu. Czytaj dalej o ilości chińskich znaków.

Struktura – 结构

Struktura chińskich znaków wynika z pewnego systemu. Większość znaków składa się z kilku składników, jeden fonetyczny składnik i jeden symboliczny składnik. Oznacza to, że chińskie znaki nie są fonetycznym alfabetem. Jednak możliwym jest rozpoznanie jak wymawiany jest dany znak. Znaczenie znaku może być odgadnięte z symbolicznych składników. Czytaj dalej o strukturze znaków.

Słowniki

Składniki reprezentujące znaczenie znaków nazywane są radykałami lub podstawowym obrazem przekazującym znaczenie. Na podstawie tych radykałów chińskie znaki mogą odnajdywane w słowniku. Istnieje 214 radykałów, podczas gdy liczba znaków różni się w chińskich słownikach. Znak jest wynajdywany przez dostrzeżenie radykałów. Czytaj dalej o chińskich słownikach.

Reforma znaków w ChRL

Pomysły na zreformowanie chińskich znaków pojawiły się wcześniej. Za czasów panowania imperatora Qin Shi Huangdi z dynastii Qing pisownia znaków została znormalizowana. Podczas Reform Stu Dni w XIX wieku pojawiły się pomysły o reformie. W ChRL reforma miała miejsce w 1955 roku. Czytaj dalej o reformie chińskich znaków w ChRL.

Powszechność w Azji

Chińskie znaki zostały zaadoptowane przez ludzi, których język różnił się znacząco od Języka chińskiego. Chińskie Znaki były lub są używane w Korei, Japonii i Wietnamie.
Aż do utworzenia alfabetu koreańskiego z tylko 24 literami w 1446, chińskie znaki były używane w Korei Południowej. Pojedyncze litery łączy się, aby formować sylaby. Czytaj dalej o powszechności chińskich znaków w krajach azjatyckich.

Jak pisać na komputerze?

Oczywiście nie używa się klawiatury z tysiącem przycisków aby pisać chińskie znaki na komputerze. Używa się tradycyjnej klawiatury z transkrypcją pinyin lub zhuyin na Tajwanie do wprowadzania znaków. Po wpisaniu wymowy znaku wszystkie znaki z tą wymową zostają wyświetlone w pasku. Czytaj dalej o pisaniu chińskich znaków na komputerze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.