Język chiński 汉语

eChiński.pl – nasz portal o języku chińskim. Można na nim znaleźć informacje o gramatyce, słownictwie, pisaniu znaków, ćwiczenia chińskiej kaligrafii oraz fonetyki.

eChińskieznaki.pl – nasz fotoblog o chińskich znakach

Mówiony chiński składa się z niezliczonej liczby dialektów, które różnią się od siebie tak bardzo, że Chińczyk z Pekinu ledwo może zrozumieć mieszkańca Guangzhou w południowych Chinach. Czynnikiem jednoczącym chińską kulturę nie jest język chiński, ale pismo.

Stąd nie ma się co dziwić, że np. chińska telewizja (poza przekazami na żywo) nadaje programy z chińskimi znakami. W 1955 tzw. mandaryński „Putonghua” (powszechna mowa) został ogłoszony oficjalnym językiem. Opiera się na dialekcie Pekinu „Beijinghua” (pekińska mowa).

Młodzi Chińczycy uczą się mandaryńskiego w szkole, ale kiedy rozmawia się ze starszymi chińczykami na wsi, nawet doświadczony uczący się mandaryńskiego mógłby mieć kłopoty, aby go zrozumiano. Podstawy chińskiego nie są szczególnie trudne do nauczenia. Gramatyka jest dosyć prosta. Nie ma deklinacji czy koniugacji, nie ma rodzaju i liczby mnogiej.

Prawdziwe problemy w opanowaniu chińskiego leżą w: 4 tonach, chińskich znakach i ogromnej liczby przysłów, które są często używane przez wykształconych ludzi. Chińskie przysłowia zazwyczaj składają się z tylko kilku znaków, ale ich pochodzenie jest całą historią, którą trzeba znać, żeby zrozumieć znaczenie zdania.

Język chiński i obcokrajowcy

W oczach Chińczyków chiński jest za trudny, aby zostać opanowanym przez obcokrajowca. Jeżeli obcokrajowiec powie „Ni hao” (witam) będzie wychwalany pod niebiosa z grzeczności i entuzjazmu.

20 komentarzy Język chiński 汉语

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.