Rok Tygrysa虎

Chiński zodiak rok tygrysa
Chiński zodiak rok tygrysa

1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022

Tygrysy są wrażliwymi, uczuciowymi i myślącymi osobami, ale również mają tendencje do bycia niecierpliwymi. Są szanowane przez innych ale często popadają w konflikt władzy ze starszymi ludźmi. Czasami odwlekają ważne decyzje co prowadzi do punktu, kiedy muszą decydować w pospiechu i pochopnie.

Mają odwagę podjąć ryzyko i są zorientowani na sukces. Tygrysy są nieufne i podążają w kierunku odwagi i hartu ducha. Są urodzonymi liderami. Pasują do Koni, Smoków i Psów.

Symbol tygrysa w chińskiej kulturze

Tygrys uważany jest za króla górskich zwierząt. W dawnych czasach składano mu ofiary,gdyż pożerał on dzikie świnie pustoszące pola. Jest jednym ze zwierząt męskiego żywiołu -9 yang. Biały tygrys natomiast jest zwierzęcym symbolem zachodu i jesieni; zachód związany jest z żeńskim żywiołem yin. Tygrys jest także symbolem odwagi, gdyż może przepędzać demony. Dlatego też na grobach znaleźć można jego gliniane figurki. Tygrysa dosiadają liczne bóstwa, ale i chłopiec, wzorcowy przykład oddania dla rodziców (xiao), jedzie na grzbiecie tygrysa, by odciągnąć go od swego ojca.

Tygrysa bano się tak bardzo, że nie wymawiano nawet jego Imienia; mówiono o „wielkim robaku” (dachong) lub o „królu gór”.Wielu gubernatorów rezygnowało z systematycznego tępienia tych zwierząt; zamiast tego prosili oni tygrysy, by zechciały opuścić dany region i udały się w góry, co też, zgodnie z przekazami, następowało. Tygrysy słuchały namiestników państwa również w innych przypadkach. Pewna stara kobieta wniosła do sądu skargę na tygrysa o zamordowanie jej syna; żaliła się, że jest przez to bliska śmierci głodowej. Urzędnik wezwał tygrysa przed sąd i nakazał mu żywić kobietę aż do jej śmierci. W Południowych Chinach wierzono, że członkowie jednej z żyjących tam mniejszości etnicznych posiedli zdolność przemieniania się w tygrysy.

Tygrys jest trzecim zwierzęciem chińskiego zodiaku. Jego wizerunek na futrynie drzwi chroni przed demonami, a dzieciom zakłada się tygrysie czapki, które mają je chronić. „Biały tygrys” to obelżywe określenie kobiety, a „krok tygrysa” to nazwa jednej z 30 pozycji podczas stosunku płciowego. „Tygrys” (huzi) to także nazwa nocnika zrobionego z gliny lub porcelany, gdyż ma on kształt leżącego tygrysa, który rozdziawia paszczę.

Komentowanie niemożliwe